بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

رونق کسب و کار سنتی (بازاریابی سنتی)به وسیله بازاریابی دیجیتال

01 خرد
1396

رونق کسب و کار سنتی به وسیله بازاریابی دیجیتال

امروزه در دنیا افرادی موفق هستند که برای پیشرفت در کسب و کارشان بهترین تدوین استراتژی تبلیغات را انجام میدهند. در این مقاله قصد داریم بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی را با هم بررسی کنیم.

بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتالی=اینفوگراف/infographic

بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتالی

در واقع چگونه می توان با بازاریابی دیجیتال، موارد زیر که در کسب و کارهایی در حال رشد منفی هستند، رونق پیدا کنند و درآمدشان چندین برابر شود؟

راه اندازی فروشگاه اینترنتی 

 تحقیق و آنالیز بازار هدف

مدیریت شبکه های اجتماعی

و……

بازاریابی‌سنتی  چیست :

در زمان های نه چندان دور، روش هایی برای بازاریابی وجود داشت که امروزه ما به آن روش ها بازاریابی سنتی می گوییم. در بازاریابی سنتی از ابزار هایی همچون رادیو، تلویزیون، رادیو، چاپ و نشر و… استفاده می شود.

 در این روش که در گذشته بسیار فراگیر شده بود با وجود تمام مزایایی که داشت اما عیب های بسیار زیادی هم داشت ازجمله: هزینه های بسیار بالایی بود که در این نوع بازاریابی وجود داشت که صرفا شرکت های بزرگ قادر به انجام این نوع تبلیغ در کسب و کارشان بودند و در این نوع بازاریابی دنبال کردن مشتری کمی سخت و پیچیده بود.

 در این روش از بازاریابی، صرفا مشتریان از  مناطقی مراجعه می کنند که تبلیغات شده است ، در این روش به سختی می شود تمام محصولات شرکت را به نمایش گذاشت، و به نمایش گذاشتن تمامی محصولات به مکان بزرگی احتیاج است.

نتیجه بازاریابی سنتی به سختی و در زمان طولانی حاصل می شود و چه بسا ممکن است مبلغ بسیار زیادی از هزینه های انجام شده سوخت شود.

بازاریابی دیجیتال چیست :

بازاریابی دیجیتالی نوعی از بازاریابی است که از طریق کانال های دیجیتال، چه آنلاین و چه غیر آنلاین انجام می شود؛ درواقع بازاریابی دیجیتال دستیابی به اهداف بازاریابی با استفاده از ابزار های فناوری دیجیتال است. در این روش، به منظور در اختیار قرار دادن اطلاعات به مشتری،  از تمامی کانال های  موجود در دنیا دیجیتال استفاده می شود.

بازاریابی دیجیتال از دو بخش فشار و کشش تشکیل می شود :

فشار:

روندی است که به مصرف کننده دسترسی پیدا می کنید و بر آن تاثیر می گذارد.

کشش:

روندی است که شما طی می کنید تا به آن مرحله برسید که مشتری به دنبال شما می آید.

تبلیغات سرمایه هایی هستند که در جهت رشد مالی صورت میگیرد. زمانی که از بازاریابی دیجیتال استفاده می کنید، بازگشت سرمایه (ROI)     در مدت زمان کوتاهی امکان می پذیرد.

با بازاریابی دیجیتال، به صورت بیست و چهار ساعته در دسترس خواهید بود و اگر میخواهید نام تجاریتان را به اطلاع افراد زیادی در سراسر جهان برسانید، با بازاریابی دیجیتال می توانید این کار را انجام دهید.

اگر بخواهیم درمورد ماندگاری در روش های بازاریابی صحبت کنید، باید گفت که در بازاریابی سنتی، تبلیغات چاپی بعد ازمدت کوتاهی از بین خواهد رفت اما در بازاریابی دیجیتال  اگر تبلیغی  پست شود تا زمانی که شخصی آن را پاک نکند تا مدت ها خواهد ماند و هم چنین میتوانید تبلیغاتی را که دوست دارید بار ها و بار ها در معرض دید دیگران قرار دهید.

استفاده از روش بازاریابی دیجیتال بسیار اقتصادی و سریع است و برای کسب و کار های کوچک هم می توان از آن به کار گرفت، همچنین می توان هزینه ها را کاهش داد.

 در بازاریابی دیجیتال یکی از ویژگی هایی که منحصر به فرد است؛ به نمایش گذاشتن کل محصول یا خدمات در مکانی مثل وب سایت یا فروشگاه اینترنتی می باشد. بدین وسیله می توان به راحتی با مشتریان در ارتباط بود. در این روش از بازاریابی، فروشنده و خریدار به راحتی میتوانند باهم تبادل اطلاعات داشته باشند.

در بازاریابی دیجیتال بدون این که وقت و هزینه اضافه ای تلف شود، تبادل فیزیکی کالا و خدمات انجام می گیرد.

به یک مثال در این رابطه توجه کنید:

شما به مسافرت رفته اید و می خواهید برای ناهار غذا سفارش دهید، خب اگر بخواهید از روش سنتی استفاده کنید، باید با سامانه مخابراتی آن شهر تماس گرفته و از آن ها بخواهید که شماره تلفن و آدرس رستوران های آن شهر را در اختیار شما قرار دهند که قطعا یک تعداد محدود از این شماره ها را در اختیارتان قرار خواهند داد.

بعد از آن که  اطلاعات تماس را گرفتید باید با رستوران تماس گرفته و درمورد غذا هایی که سرو می شود اطلاعات بگیرید (حدود 10دقیقه مکالمه) حالا در این میان ممکن است یک تعداد از تلفن ها اشغال باشد  و…..

اما در روش بازاریابی دیجیتال این گونه نیست. شما به راحتی با یک سرچ ساده در گوگل به لیست عظیمی از سایت رستوران ها مواجعه خواهید شد و رستوران هایی که نزدیک شما هستند را انتخاب می کنید و به سایتش مراجعه می کنید، انواع خدمات و غذا ها را با تصویر مشاهده می کنید و به راحتی غذایتان را سفارش می دهید، مبلغ را واریز می کنید منتظر می مانید تا غذا تان را بیاورند.

بنابراین بازاریابی دیجیتال هم به نفع مشتری و هم صاحبان کسب و کار است.

 زیرا مشتری زمان کم تری را صرف می کند تا خدمتش را بگیرد و صاحب کسب و کار هم بدون این که از افراد بسیار زیادی استفاده کند تا بخواهد کسب و کارش را نمایش دهد که این مستلزم هزینه های بسیار زیاد است، می تواندبه راحتی با صرف هزینه کم شناخته شود.

نمونه هایی ازابزار های بازاریابی دیجیتال:

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

بازاریابی شبکه های اجتماعی

 بازاریابی محتوا

طراحی وب سایت

ایمیل مارکتینگ

تولید محتوا

تحقیق و آنالیز بازار هدف

و….

مقایسه بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتالی=اینفوگراف/infographic

بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتالی

نتیجه گیری:

در دنیای امروز، بازایابی سنتی با مشکلات زیادی مواجه شده اما این نوع بازاریابی هنوز به طور کامل از بین نرفته است و در خیلی از کسب و کارها استفاده می شود.

در مقابل، بازاریابی دیجیتال وجود دارد که یک روش عالی برای دیده شدن است.

بازاریابی به عنوان یکی  از فعالیت های اساسی در هر سازمانی است که این اهمیت در نتیجه ظهور اینترنت، تاثیر گذاری بیش

تری یافته است.

به همین علت شرکت ها بیشتر تمایل دارند تا بازاریابی خود را از بازاریابی سنتی به بازاریابی دیجیتال انتقال دهند.

تاثیر بازاریابی دیجیتال بسیار فوق العاده است. در این روش در عرض چند ساعت، تبلیغ شما مثل ویروس منتشر خواهد شد و نام تجاری  شما به گوش همه خواهد رسید.

باید توجه کنید که تنها موقعی این استراتژی ها موفق خواهد بود که بتوانیم بازاریابی دیجیتال را به روش درست و اصولی انجام دهیم تا یک بازاریابی موفقیت آمیز داشته و  برای این منظور شناخت تاثیرات اینترنت اهمیت خواهد داشت .

برای این که کسب و کارتان را به حرفه ای ها بسپارید، می توانید ازمتخصصان آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت برای رسیدن به این استراتژی ها دست یابید. 

مریم باقری(مونیکا)
نویسنده

6 نظر

 1. لیلا | خرداد 2, 1396 at 12:35 ب.ظ

  مقاله ی خوبی بود ممنون میشم به این سوال منم جواب بدید که آخرین روندهای بازاریابی کدام‌ها هستند؟

  پاسخ
 2. linkbuing | خرداد 2, 1396 at 1:10 ب.ظ

  رسیدن به هدفها ی بازاریابی دیجیتال محدود به اینترنت میشه ؟

  پاسخ
  • مونیکا باقری | خرداد 2, 1396 at 7:48 ب.ظ

   خیر. بازاریابی دیجیتال صرفا محدود به اینترنت نمی شود.

   پاسخ
 3. مونیکا باقری | خرداد 2, 1396 at 7:52 ب.ظ

  سلام .خواهش می کنم
  بسیار عالی .راه خوبی رو برای افزایش درامدتون انتخاب کردید.شما با ایجاد یک فروشگاه اینترنتی می تونید درامدتون رو چندین برابر کنید. می تونید این کار رو به اعضای ایران مارکت بسپارید .

  پاسخ
 4. دانلود زیرنویس | خرداد 4, 1396 at 2:31 ب.ظ

  خسته نباشید ممنون به خاطر این مطلب زیبا

  پاسخ

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *