بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

راهنمای جامعی برای بازگشت سرمایه در رسانه های اجتماعی (ROI)

29 فرو
1396

      راهنمای جامعی برای بازگشت سرمایه در رسانه های اجتماعی (ROI)

بازگشت سرمایه در رسانه های اجتماعی (ROI)، در ارزیابی ارزش شبکه‌های اجتماعی برای یک سازمان  دارای اهمیت زیادی می باشد و چیزی است که از تلاش های بازاریابی اجتماعی سازمان شما بدست می آید و توسط پارامترهایی قابل اندازه گیری است. همچنین، ابزارهایی برای بازگشت سرمایه در رسانه های اجتماعی (ROI) وجود دارد که با توجه به اهداف، این ابزارها و تکنیک ها متفاوت هستند.

آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت شما را در این زمینه یاری می دهد .

 

بازگشت سرمایه در رسانه های اجتماعی (ROI)

اندازه گیری بازگشت سرمایه گذاری در رسانه های اجتماعی، دیگر موضوعی اختیاری است.

برای تضمین مداوم در خرید و بودجه بندی برای استراتژی های بازاریابی اجتماعی، نیاز دارید تا نشان دهید که چگونه باید با اهداف کسب و کارتان تعامل داشته باشید.

با توجه به تجربیات در زمینه استراتژی های کسب و کار، رسانه های اجتماعی در حال حاضر یکی از ابزار های تأثیرگذار بازاریابی هستند که نیاز به رقابت در برابر دیگر ابزارها برای بودجه، منابع، و تقاضا دارند. به این معنی است که اجتماع، مانند ابزارهای دیگر، اثباتی برای بازگشت سرمایه (ROI) است.

اما فراتر از اثبات تأثیر آن بر سازمان ، اندازه گیری و ردیابی بازگشت سرمایه در رسانه های اجتماعی در بحث سرمایه گذاری، اجازه می دهد تا بازاریابان زمان و منابع بیشتری را به کاری اختصاص دهند که ارزش دارد و تکنیک هایی که باعث ایجاد ارزش نمی شوند را بهبود می بخشد.

در مورد یادگیری چگونگی اندازه گیری و اثبات بازگشت سرمایه در رسانه های اجتماعی (ROI)، از طریق لینک های زیر بیشتر مطالعه کنید.

فهرست مطالب

بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی چیست؟

چرا معیار بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی مهم است؟

چگونه باید اهداف رسانه های اجتماعی را برای  اثبات (ROI) مشخص کنیم؟

معیار بازگشت سرمایه شما چگونه است؟

ابزارهای بازگشت سرمایه در رسانه های اجتماعی (ROI) چیست؟

نحوه گزارش بازگشت سرمایه در رسانه های اجتماعی (ROI) شما چگونه است؟

مراحل بعدی : ایجاد اصلاحات

بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی چیست؟

بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی (ROI) خروجی تلاش های بازاریابی اجتماعی برای سازمان شما است. بعد از صرف این همه وقت، پول و تلاش، خروجی کار چیست؟ در حالت ایده آل این امر با توجه به پول اندازه گیری شده است.

یک فرمول ساده برای بازدهی سرمایه در رسانه های اجتماعی ممکن است مشابه این باشد:

پول تولید شده از طریق رسانه های اجتماعی – سرمایه گذاری (وقت مردم ، بودجه تبلیغ، و غیره) = بازگشت سرمایه رسانه اجتماعی (ROI).

مانند هر فرمولی، اگر شما همه متغیرها را داشته باشید ریاضی آسان است. اما هنگامی که متغیرهای ما به راحتی قابل تعیین نیست چه باید کرد؟ موفقیت یک کمپین همیشه در طول شرایط قابل اندازه گیری نیست.

برای این اندازه گیری، در کتاب « بازگشت سرمایه در رسانه های اجتماعی :  مدیریت و اندازه گیری تلاش های رسانه های اجتماعی در سازمان شما » نویسنده الیور بلانچارد توضیح می دهد که نتایج منفی می تواند در رفتار انسان تغییراتی ایجاد کند.

بعد از اینکه کمپین تان را مشخص کردید، مخاطبین شما چه کارهایی باید انجام دهند؟  آیا این اقدامات با اهداف شما در یک راستا است؟ چه جاهایی آنها باید عقب نشینی کنند؟ چگونه می توان کار آنها را برای دفعات بعدی بهبود داد؟

اگر نیاز به روش های دیگری برای بررسی  بازدهی سرمایه در رسانه های اجتماعی خود دارید، درباره نسبت بین سود و هزینه فکر کنید، که شامل چیزهایی مانند موارد زیر است:

 • کار
 • آموزش
 • توسعه
 • فن آوری رسانه های اجتماعی
 • مشاوران و نماینده ها
 • بودجه تبلیغاتی در رسانه های اجتماعی
 • مخارج اضافی کسب و کار

برای برآورد سود از اقدامات خاص مصرف کننده (خرید، بازدید صفحات، دانلود ها، لیست ایمیل های ثبت نامی، و غیره) شما نیاز به تجزیه و تحلیل دارید تا رویدادهای متغییر را بررسی کنید که  می تواند به رسانه های اجتماعی نسبت داد. این امر کمک می کند تا بازدهی سرمایه در رسانه های اجتماعی خود را تعریف و ارزش سازمان و برند خود را اثبات کنید.

 چرا معیار بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی مهم است؟

حرف بی ارزشی است، در حالی که شما می توانید درباره ارزش کمپین های رسانه های اجتماعی خود به سهامداران یا مشتریان خود  صحبت کنید و اینکه چرا آنها نیاز به منابع اختصاصی دارند . هیچ چیز آنها را بیشتر از نشان دادن نتایج از طریق بازدهی سرمایه متقاعد نمی کند.

همه چیز در حقیقت زمانی که نتایج قابل اندازه گیری و خروجی مشخص باشد به طور رسمی تری می شود ، و این امر به ویژه برای بازدهی سرمایه در رسانه های اجتماعی صدق می کند.

اندازه گیری رسانه های اجتماعی شما  به دلایل بسیاری، از جمله موارد زیر مهم است ، اما به اینها محدود نمی شود:

 • ارزش رسانه های اجتماعی، اهداف کلی سازمان و اهداف کسب و کار را اثبات می کند.
 • جاهایی که در آن تلاش ها و منابع به نحو احسن استفاده شده است را نمایش می دهد.
 • به شما در تشخیص جاهایی که در آن منابع در حال هدر رفتن است ، و یا استفاده ناکارآمد از آن می شود کمک می کند.
 • به شما این اجازه را می دهد تا شکاف موجود در استراتژی، پیام های کلیدی، و محتوا را تشخیص دهید.

چگونه باید اهداف رسانه های اجتماعی را برای  اثبات (ROI)تنظیم کنیم؟

حالا شما می دانید که بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی (ROI) چیست و چرا برای کسب و کار شما بسیار مهم است، در نتیجه این امر برای تنظیم برخی از اهداف مهم است.

همانطور که در بالا ذکر شد، قبل از اینکه قادر به اندازه گیری بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی (ROI) خود باشید، باید بدانید که چه معیارهایی قابل اندازه گیری هستند.

هنگامی که تلاش می کنید تا مورد توجه رئیس خود قرار گیرید، این امر یک کلیدی برای تنظیم اهداف رسانه های اجتماعی است که باعث می شود کسب و کار و اهداف دپارتمانتان کامل شود.

اگر شما یک تنظیمات خاصی برای سوق دادن تلاش هایتان برای رسیدن به این موضوع دارید، آنها را طریق رسانه های اجتماعی هدایت کنید.

اگر یکی از اهدافتان افزایش  10 درصدی تغییرات landing page است، اطمینان حاصل کنید که نرخ تبدیل از طریق افرادی که در صفحه از طریق کانال های اجتماعی مرور می کنند ردیابی می شود.

عملکرد در رسانه های اجتماعی موجود برای ایجاد اهداف پایه  را بررسی کنید، پس از آن باید مجموعه اهداف مناسب برای بهبود را تنظیم کنید.

آگاهی از برند ایجاد شده توسط رسانه های اجتماعی از طریق تویت ها و لایک ها و…دیده می شود، اما کافی نیست. با توجه به ارتفاع سنج (Altimeter)، تنها 34 درصد از سازمانها  احساس می کنند که استراتژی اجتماعی شان مرتبط با نتایج کسب و کار است.

برای نشان دادن ارزش رسانه های اجتماعی، شما نیاز به اندازه گیری بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی (ROI) به عنوان اهداف مرتبط با کسب و کار تان دارید.

نمونه های کلیدی از پارامترهای رسانه های اجتماعی برای ردیابی عبارتند از:

 • دستیابی
 • ترافیک سایت
 • آگهی های تولید شده
 • ورود به سیستم یو پی اس و تبدیلات
 • درآمد ایجاد شده

این امر برای داده های اجتماعی مرتبط با سهامداران سازمان شما مهم است. تلاش رسانه های اجتماعی با تصاویر بزرگ توسط پیوند آن با اهداف سازمانی و اهداف دپارتمان، به آن چیزی که شما می خواهید کمک خواهد کرد.

اگر نیاز به برخی از اهداف تعیین کننده دارید، چارچوب هدف S.M.A.R.T را توصیه می کنیم. از طریق می خواهیم  اطمینان حاصل شود که اهداف شما به صورت ویژه ای، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مربوط، و به موقع باشد.

به عنوان مثال به سادگی می توان گفت که برای افزایش تعامل، می خواهید  یک مقدار عددی و یک زمان مقرر برای این در نظر بگیرید، مانند تعاملات 50 مشتری در هر هفته .

مخاطبین هدف در رسانه های اجتماعی مختلف هستند و پارامترهایی  برای اندازه گیری هر یک وجود دارد، تا شما در مسیر صحیحی با تلاش بازدهی در سرمایه اجتماعی خود پیش بروید.

هدف شماره 1: افزایش تعامل رسانه های اجتماعی

 • پارامترهای عمومی رسانه های اجتماعی برای اندازه گیری: لایک ها، اشتراک گذاری ها، کامنت ها، ریتوییت ها، و علاقه مندی ها.
 • معیارهای پیشرفته رسانه های اجتماعی برای اندازه گیری: نرخ بازگشت، به اشتراک گذاری اجتماعی از صداها، نرخ تقویت، و نرخ تشویق.

هدف شماره 2: افزایش جذب مشتری در وب سایت

معیارهای عمومی رسانه های اجتماعی برای اندازه گیری: کلیک های روی URL و ترافیک روی رسانه های اجتماعی

معیارهای پیشرفته رسانه های اجتماعی برای اندازه گیری: به اشتراک گذاری ترافیک محور

هدف شماره 3: افزایش آگاهی برند

معیارهای عمومی رسانه های اجتماعی برای اندازه گیری: نرخ رشد فالورها، درصد تغییر در طول زمان در فالورها، احساسات در توییت ها، دستیابی به مناطق کلیک شده .

معیارهای  پیشرفته رسانه های اجتماعی برای اندازه گیری: نرخ مکالمات

معیار بازگشت سرمایه شما چگونه است؟

هنگامی که اهداف رسانه های اجتماعی را تنظیم می کنید و روی آنها کار می کنید، کار شما تا زمانی که ارزش تلاش های خود را ثابت کنید انجام نشده است ، و این یک چالش برای بسیاری از رسانه های اجتماعی و بازاریابان محتوا است.

با توجه به بررسی CMO، هزینه رسانه های اجتماعی از سال 2009 تا 2017 ، 234 درصد افزایش یافته است که با این حساب 11.7 درصد از کل بودجه بازاریابی محاسبه شده است. با این حال، تنها 20.3 درصد از بازاریابان قادرند تا  با تأثیر کمی به اثبات برسند.

یک مطالعه توسط  ارتفاع سنج (Altimeter) نشان داد که بسیاری از سازمان ها برای درآمد از رسانه های اجتماعی با چالش مواجه شدند:

 • 56 درصد- عدم توانایی در خروجی رسانه های اجتماعی مرتبط با کسب و کار
 • 39 درصد – عدم تجزیه و تحلیل، تخصص و / یا منابع
 • 38 درصد – استفاده از ابزارهای ضعیف
 • 35 درصد – روشهای تحلیل ناسازگار
 • 30 درصد – داده غیر قابل اعتماد

در حالی که ممکن است به اثبات رسیدن این مسأله دشوار به نظر آید، چندین ابزار برای کمک در دسترس شما وجود دارند.

ابزارهای بازگشت سرمایه در رسانه های اجتماعی (ROI)

هنگامی که اهداف رسانه های اجتماعی خود را ایجاد کردید، نیاز دارید تا ابزار مناسب و تکنیکی  برای اندازه گیری نتایج  داشته باشید. چند نمونه از بهترین ابزارها عبارتند از:

تجزیه و تحلیل گوگل: ترافیک وب سایت، تغییرات روی سایت، و ثبت نامها در کمپین های رسانه های اجتماعی را ردیابی می کند.

تجزیه و تحلیلHootsuite : Hootsuite از انواع ابزارهای تجزیه و تحلیل برای کمک به ردیابی تغییرات، و غیره استفاده می کند. چند نمونه قابل توجه عبارتند از:

 • بینش Hootsuite به شما کمک خواهد کرد تا با صنایع در تعامل باشید، با برندها و بیش از 100 میلیون منابع داده آشنایی داشته باشید، و نتایج در زمان واقعی امکان پذیر باشد.
 • پارامترهای سفارشی URL اجازه می دهد تا شبکه های اجتماعی، پیام های اجتماعی،ترافیک سایت، وبلاگ و یا landing page خود را ردیابی کنید.
 • گزارش های تجزیه و تحلیل Hootsuite عکس ها را طریق پارامترهایی مانند افزایش لایک فالورها، از طریق کلیک URL به صورت روزانه و در هر آمار پست برای فیس بوک، توییتر، و غیره ارائه می دهد.

LiftMetrix: LiftMetrix برای کمک به سازمان برای درک تأثیر درآمد متعلق به استراتژی های پرداخت در رسانه های اجتماعی طراحی شده است.چند راه برای  انجام این کار وجود دارد که عبارتند از:

 • داشبوردهای (ROI)اجازه می دهد تا تیم های بزرگ به راحتی دیدگاه های مختلفی بر اساس نقش های شغلی و دپارتمان ها ارائه کنند. این داشبوردها اندازه گیری کاملی از معیارهای سنجش کسب و کار درست: مانند خرید، ثبت نام یو پی اس، کسب ایمیل، و غیره فراهم می کند.
 • توصیه های روزانه باعث می شوند تا محتوا به آسانی درک شود.
 • تجزیه و تحلیل موضوع مطلب اجازه می دهد تا شما بهترین محتوا از میان تمام نوشته ها در Hootsuite را فیلتر و اندازه گیری کنید.
 • تجزیه و تحلیل رقبا مانند نگهداشتن انگشت روی نبض است. مطمئن شوید که رقبا چه کارهایی انجام می دهند و در رسانه های اجتماعی چه چیزی می گویند و چگونه به موفقیت می رسند.

آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت، این ابزارها را بمنظور تحقیق و آنالیز بازار هدف برای شما فراهم کرده است.

نحوه گزارش بازگشت سرمایه در رسانه های اجتماعی(ROI) شما چگونه است ؟  

هنگامی که اهداف خود را تنظیم و ابزارهای تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی خود را انتخاب  کردید، از آن زمان در واقع بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی (ROI) ردیابی می شود.

توانایی ردیابی، باید هرچیزی که شما در رسانه های اجتماعی انجام می دهید را ایجاد کند، بنابراین نیاز نیست تا سعی در اثبات موفقیت یک کمپین کنید.

بهترین شیوه برای گزارش:

 • استفاده از الگوها – ایجاد الگوهای تجزیه و تحلیل اجازه می دهد معیارهای مورد نظر خود را بدون نیاز به ایجاد گزارش های سفارشی برای هر کمپین ردیابی کنید. همچنین این گزارش ها با ارائه دادن داده هایی در یک زمینه ، اجازه می دهد به سادگی و به طور مؤثرتری بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی  را با یوپی اس بالاتری در سازمان به اشتراک بگذارید .
 • بررسی معیارهای روزانه شما –اغلب باید معیارهای مختلف در رسانه های اجتماعی خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که متناسب با اهداف رسانه های اجتماعی شما باشد. چرخه حیات یک کمپین رسانه اجتماعی اغلب بسیار کوتاه است ، بنابراین شما نیاز به ماندن در سطح بالایی از اطلاعات را دارید.
 • گیر افتادن در یک بازه زمانی – یک بازه زمانی انتخاب کنید، و به آن پایبند باشید. شما اغلب می توانید در روزهای خاصی از هفته،گزارش ها را به صندوق ورودی ایمیل خود بفرستید، بنابراین نیاز نیست تا این گزارش ها را با خود جابه جا کنید .

مراحل بعدی : ایجاد اصلاحات

هنگامی که شناسایی کردید چه کارهایی روی رسانه برای سازمان باید انجام داد و چه کارهایی را نباید انجام داد، زمان آن رسیده است تا  استراتژی خود را تنظیم کنید. نقطه ردیابی بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی (ROI) شما تنها اثبات کمپین های  اجتماعی با ارزش  شما نیست، بلکه افزایش ارزش شما در طول زمان است.

به عقب برگردید و یک نگاهی به اهداف کمپین و ارزیابی چگونگی آنها با توجه به اهداف کلی سازمان بندازید.

با توجه به چرخه حیات کوتاه کمپین های رسانه های اجتماعی، نقاط ضعف کمپین باید تغییر کند و در اسرع وقت بهبود یابد.  رسانه های اجتماعی هرگز ثابت  نیستند.

برای یافتن اهداف بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی (ROI)، نیازدارید تا استراتژی خود را به طور مداوم بروز رسانی کنید و تطبیق دهید . در این صورت داده ها ردیابی می شوند. در مورد تطبیق داده هایتان که چه چیزهایی مورد نیاز است فکر کنید و سپس دور اول بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی (ROI) خود را محاسبه کنید، و در صورت لزوم به تخته رسم برگردید.

تنظیم اهداف کسب و کار و محاسبه بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی (ROI) ، در واقع یک بار سیاه و یکبار سفید نیست، بلکه یک فرایند همیشه در حال تکامل است.

اندازه گیری بازگشت سرمایه در رسانه اجتماعی (ROI) سازمان ، بینش ارزشمندی را به موفقیت کمپین های فعلی و گذشته و آنچه ممکن است در آینده کار کند می دهد.

 

سارا امام دوست
نویسنده

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *