بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

بهینه سازی ساختار لینک های داخلی

20 ارد
1396

بهینه سازی ساختار لینک های داخلی

بهینه سازی ساختار لینک های داخلی

هرگز لینک های داخلی در وب سایت تان را نادیده نگیرید زیرا سئو به شدت بر جمع آوری لینک های ورودی تمرکز می کند. راهنمای زیر به چگونگی بهینه سازی ساختار لینک های داخلی وب سایت می پردازد:

لینک داخلی، لینکی از یک صفحه وب به یک منبع دیگر در همان دامنه است. همچنین می تواند لینکی به فایل های رسانه ای، دانلودها و غیره باشد.

در اینجا درباره ساختار لینک های داخلی وب سایت بر روی دو موضوع تمرکز می کنیم :

کاربران: بدیهی است که ابتدا باید محل قرارگرفتن لینک در صفحه و جایی که آنها باید هدایت شوند را در نظر گرفت. کاربران باید متوجه شوند که از کجا به کجا هدایت می شوند (و یا جایی بروند که ما می خواهیم) و این کار با سرعت و به آسانی برایشان امکان پذیر باشد.

موتورهای جستجو: یکی دیگر از موارد مهم این است که چگونه یک موتور جستجو  لینک های داخلی سایت ما را ببیند و چگونه از آنها عبور کند.

می خواهیم از مسائل مربوط در مورد UI و UX که آنها هم موضوعات مهمی هستند بگذریم و روی چیزهایی تمرکز کنیم که فکر کنیم از دید سئو مورد نیاز است؛ در نتیجه به قسمتهای فنی تری از ساختارهای لینک داخلی سایت می پردازیم :

 • استفاده از انکر تکست در لینک های داخلی

انکر تکست (Anchor Text)، استفاده از یک لینک مبتنی بر متن است که به یک صفحه دیگر اشاره می کند. انکر تکست از هایپرلینک هایی استفاده می کند تا به موتورهای جستجو کمک کند تا هدف مخاطبین را درک کنند. زیرا موتورهای جستجو از دو طریق موضوع یک صفحه را تشخیص می دهند: یکی از طریق محتوای موجود در صفحه و دیگری انکر تکست لینک هایی که برای آن صفحه ساخته اید.

برای مثال، لینکی در صفحه ای از وب سایت آژانس بازایابی دیجیتال ایران مارکت وجود دارد که نوشته شده «ایمیل مارکتینگ» که به آن یک انکر تکست می گویند؛ وقتی وارد لینکش می شویم توضیح می دهد که هدف از ایمیل مارکتینک چیست؟

ممکن است فکر کنید که در اکثر صفحات، از کلمات مهم صفحه در انکر تکست استفاده می شود، در حالی که امکان استفاده از واژه هایی که موتورهای جستجو را به موضوع صفحه مورد نظر هدایت کند بیشتر است یا ممکن است به سایتی که اسپم است لینک داده باشید و این باعث می شود رتبه سایت شما کاهش پیدا کند. پس در صورت امکان از کلمات کلیدی صفحه تان استفاده کنید تا توضیحی هم برای بازدید کنندگان باشد. در کل هدف این است که استفاده درستی از انکر تکست ها شود .

برای مطالعه بیشتر راجع به این موضوع، مقاله  Anchor Text را مطالعه نمایید .

 • به حداقل رساندن لینک های تکراری

گاهی اوقات داشتن لینک های متعدد به همان صفحه بدیهی است. در اکثر سایتها حداقل دو لینک وارد صفحه اصلی سایت می شود که معمولا در قسمت بالا وجود دارند. (یکی لوگو و یکی لینک صفحه اصلی (Home))

هنگامیکه مطئن شدید تا بازدید کنندگان می توانند به آسانی به آنجایی که می خواهید بروند، مهم است تا  ساختار لینک دهی داخلی خود را حفظ کنید و تعداد لینک ها به آن صفحه را کاهش دهید تا فقط آنهایی که بیشتر مورد نیاز بازدیدکنندگان هستند وجود داشته باشند. پاصفحه ها اغلب اولین جایی است که به نظر می رسد از این قانون مستثنا هستند. چون اغلب لینکهایی را در این قسمت می گذارند که در قسمتهای اصلی جایی برای آنها نیست. مثل مجوزها و گواهینامه ها، مشارکت ها، آخرین مقالات، آیکن های شبکه های اجتماعی و…

اضافه کردن لینک های متعدد، باعث می شود لینک های دیگر که مهم هستند به سادگی نادیده گرفته شوند. علاوه بر این، صفحه شما بهم می ریزد و بازدیدکنندگانتان بدون هیچ دلیلی به صفحات مختلف پیمایش می کنند. بعلاوه، اگر چند انکر تکست به یه صفحه تکراری لینک خورده باشند، در آن زمان، تنها اولین انکر تکست لینک به حساب می آید، اما باور بر این است که در زمان های دیگر، هر دو ممکن است وزن داشته باشند. بنابراین استفاده از آدرس های مقصد تکراری، SEO پسند نیست.

تنها استثنا برای این قانون، برای صفحه اول سایت است. دلیلش این است که این دو لینک به صفحه اصلی هدایت می شوند که یکی آرم و یکی لینکی با انکرتکست “Home” است . بنابراین بجز این دوتا، اضافه کردن لینک سوم جایی که شامل کلمات کلیدی باشد، ممکن است به موتورهای جستجو کمک کند که هدف “Home” نیست، درباره ی «موضوع مورد نظر» است .

 • وزن عبور از لینک ها به صفحات

همه صفحات وب سایت شما رتبه دارند. این وزن از درون سایت شما محاسبه می شود، اما منشاء آن وب سایت های دیگر هستند. سایت ها به شما لینک می دهند تا رتبه سایت بالا رود، و صفحه آنها سایت شما را هدف قرار می دهد.
رتبه صفحه در داخل سایت مبتنی بر ساختار لینک های داخلی شماست.
در واقع، بدان معنی است که صفحاتی که بیشترین لینک ها را دارند منجر به وزن سنگین تر می شود.

البته، پیشنهاد نمی شود که لینک دهی صفحات را پایین بیاورید و آنها را با لینک های داخلی پر کنید. اما بهتر است یک راه منطقی برای لینک دادن به صفحات مرتبط و مهمتر پیدا کنید که با استفاده از انکر تکست بتوان وزن موضوعات خود را تقویت کرد.

این لینک دهی ها گاهی اوقات ممکن است مرتبط با محصولات باشد، و باردیگر مرتبط با پست ها و مقاله ها باشد، به هر حال باید  از این رتبه صفحه استفاده مناسب شود تا ساختار عمومی سایت با توجه به سناریو به صورت منحصر به فردی بکار گرفته شود.

موضوع دیگری که مورد توجه می باشد این است که لینک دادن به صفحات کلیدی، محتوای شما را توسعه می دهد، اگر در حال ایجاد یک مقاله سفید و یا پست وبلاگ باکیفیت هستید، و از این مطمئن هستید که لینکهایتان جذاب هستند، پس به خوبی این لینک ها را در کارتان به کار ببرید که باعث وزن صفحه شود.

 • مدلسازی رتبه صفحه

وقتی که به مدلسازی رتبه رجوع می کنید، منظور استفاده از لینک های nofollow در صفحات نیست که بی اهمیت هستند و رتبه سایت در آنها اهمیتی ندارد، بلکه اشاره به ساختار یک سایت است؛
به طوری که  با نمایش نمودار رتبه صفحه، از یک راه منطقی به صفحاتی برسد که بیشترین وزن را دارند.

هدف :

هدف، سازماندهی سایت به گروه های منطقی است؛ به طوریکه چیدمان سایت حفظ شود و از انکر تکست ها طوری که متناسب لینک هدف هستند استفاده شود .
در اینصورت خواننده می تواند بخوبی متوجه موضوعات سایت شود.
زمانیکه ساختار لینک های داخلی چیده شد و بهینه سازی بخوبی انجام شد، به طور قطعی به خروجی که مد نظر وب سایت تان است خواهید رسید.

امیدواریم برای طراحی وب سایت تان از آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت کمک بگیرید.
که به سرعت و به آسانی این اهداف را برای شما امکان پذیر می کند.

سارا امام دوست
نویسنده

2 نظر

 1. غلامرضا | اردیبهشت 26, 1396 at 2:11 ب.ظ

  ممنون استفاده کردیم.
  فقط سوالی که برای من پیش اومده اینه که همرنگ کردن لینک ها با متن سایت مشکل داره؟

  پاسخ
  • سارا امام دوست | اردیبهشت 26, 1396 at 2:39 ب.ظ

   نه مشکلی نداره.فقط کاربر ممکنه نفهمه که کدوم بخش از متن شما، لینک هست.در نتیجه، احتمال کلیک روی لینک های داخلی شما کم میشه.اما به این معنی نیست که ضرر داشته باشه.بلکه سود رو از دست می دهید.

   پاسخ

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *