بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

بهینه سازی محتوای سایت با وردپرس

05 دی
1396

آموزش بهینه سازی محتوای سایت با وردپرس

ایران مارکت - بهینه سازی و سئوی سایت

شنیدین مردم میگن “حرف که مالیات نداره” !!؟؟ یعنی اینقدر حرف بی ارزش هست که هرچی دلت میخواد بگو!! یعنی یه جور محتوای صوتی که همچنان میگی و میگی…اما من میخوام بهتون ثابت کنم اینجا که حرف زدن یا همون محتوای صوتی اینقدر باارزشه  که میتونه زندگی رو تحت تاثیر قرار بده ، با همین محتوای صوتی میتونین کل سرنوشت و آیندتون رو دگرگون کنید!حرف زدن شما یک نوع تولید محتوا هست . محتوایی که باعث میشه یکی رو به سمت خودتون جذب یا اونو از خودتون برونید..پس باید دقت کنید که قبل حرف زدن، خوب فکر کنید..شاید اگر خوب حرف میزدین میتونستین شغل قبلیتون یا معشوقه ی دیرزتون رو حفظ کنید..تو دنیای دیجیتالی امروز، فکر کردن و حرف زدن اونقدر مهمه که شما میتونین از اون پول دربیارید..کافیه با مردم مثل خودشون صحبت کرد..شما باید صادقانه و راحت صحبت کنید و حرفتون رو تبدیل به نوشته کنید تو دنیای دیجیتال.

امروز میخوام بهتون آموزش بدم حرفهایی که تبدیل به نوشته کردین روچطور تو وردپرس بهینه سازی و سئو کنین..خوب حالا که با مقدمه حرفام به تاثیر محتوا پی بردین میرسیم به بحث اصلی کارمون که چرا بهینه سازیمحتوای سایت مهمه و چرا اصلا باید مطالب سایتمون روبهینه کنیم ؟

در ابتدا توضیح مختصری داریم درباره اینکه :

 • سئو چیست و چرا باید مطالب سایت را سئو کنیم ؟

بهینه سازی وب سایت و سئو که در انگلیسی به آن ” SEO ” گفته میشود که مخفف کلمه ی ” Search  Engine Optimization ” است. سئو کردن سایت یعنی ساخت صفحات وب استاندارد و مناسب برای موتور های جستجو ازجمله گوگل, بینگ و یاهو که کمک می کند سایت شما در بهترین وضعیت ممکن قرار گیرد.

این امر به زبان کاری بسیار آسان و ساده می باشد اما همینکار ساده، نیازمند داشتن دانش و قوانین موتور های جستجو و رعایت اصول است.

بهینه سازی محتوای سایت می تواند باعث رشد و ترقی وب سایتهای شما در نتایج جستجو شود و هم چنین تاثیر زیادی در سرعت لود وب سایت دارد.

سئو و بهینه کردن سایت یک امر زمان بر است که نیاز به دقت عمل دارد. سئو کردن سایت توسط طراح سایت و بهینه سازی محتوای سایت توسط کارشناس تولید محتوا انجام شده و نیاز به آموزش تخصصی دارد.

به همین دلیل انجام بهینه سازی محتوای سایت ، برای هرنوع وب سایت فروشگاهی , تجاری و یا شخصی بسیار تاثیر گذار و مهم است . به طور معمول بهینه سازی و سئوی سایت ، توسط برخی از شرکت ها و اشخاص با دریافت هزینه های بالا انجام میشود. اما تلاش ما بر این است تا با آموزشهای لازم بهینه سازی و سئو را امری ساده و بدون نیاز به هزینه های سنگین نشان دهیم.

در نظر بگیرید فقط سئو و بهینه سازی محتوای سایت کافی نیست و در کدنویسی خود وب سایت نیز باید قوانین و اصول سئو را رعایت کرد.

ایران مارکت - مقاله ها - بهینه سازی و سئوی سایت

سئو و بهینه سازی محتوای سایت با وردپرس

در ابتدا باید افزونه wordpress Seo by Yoast  را از مخزن وردپرس دانلود و نصب کنید فرض را بر این می گیریم که می خواهیم مقاله ای در رابطه با محتوای سایت در بازاریابی دیجیتال، در وب سایت خود قرار دهیم.

 

1 – در ابتداکلمه کلیدی خود را مشخص کنید

در این نوشته موضوع یا عنوان ما “محتوای سایت در بازاریابی دیجیتال” است.به همین منظور کلمه کلیدی ما ” محتوای سایت ” خواهد بود. ” محتوای سایت”کلمه کلیدی اصلی مقاله شماست و در ادامه از کلمات کلیدی مرتبط نیز می شود استفاده کرد.

 

2 – برای نوشته خود یک عنوان مناسب بنویسید

دقت داشته باشید که کلمه کلیدی شما حتما باید در عنوان آورده شود.آنچه که بازدید کننده مطالب یا سایت شما را تحت تاثیر قرار می دهد عنوان مطالب شماست . عنوان مناسب و جذاب کاربر را به سمت خود می کشاند, هرگز عنوانهای دروغی یا گیج کننده استفاده نکنید و حدالامکان سعی کنید عنوان های روان و ساده برای مطالب خود قرار دهید.

 

3 – پیوند یکتا فراموش را فراموش نکنید

پس از این که عنوان مطلبتان را نوشتید با زدن کلید Tab وارد بخش بعدی یعنی نوشتن توضیحات مطلب خواهید شد. اما قبل از آن باید پیوند یکتا را بررسی کنید.

ایران مارکت - آموزش بهینه سازی و سئوی مطالب سایت با وردپرس - پیوند یکتا

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید در زیر عنوان مطلب، گزینه پیوند یکتا قرار دارد دقت شودکه کل عنوان شما از اولین کلمه تا آخرین کلمه در پیوند یکتا آمده باشد. اگر بخشی از کلمه شما در پیوند یکتا نبود عنوان خود را کوتاه کنید و باز زدن دکمه ویرایش کنار پیوند یکتا همان عنوان نوشته شده را در کادر مشخص شده قرار دهید و کلید ” قبول ” را بزنید . نظرات زیادی در مورد پیوندیکتا گفته می شود اما مهمترین توصیه های سئو, قراردادن پیوندیکتا کوتاه, استاندارد و مناسب هست. به عنوان خود تگ  H2 بدهید پس از این که پیوند یکتا را بررسی کردید وارد کادر پایینتر شوید و همان عنوان مطالبتان را دقیقاً درخط اول نوشته قرار دهید . حالا آن را انتخاب کرده و از گزینه ” بند ” گزینه   “Heading 2 ” را انتخاب کنید.

ایران مارکت - آموزش بهینه سازی و سئوی مطالب سایت با وردپرس - پیوند یکتا 2

ایران مارکت – آموزش بهینه سازی و سئوی مطالب سایت با وردپرس – پیوند یکتا 2

اکنون می توانید شروع به نوشتن مطالب خود و قرار دادن تصاویرمربوطه کنید .

دقت لازم را داشته باشید که کلمه کلیدی اصلی شما باید در :

 • عنوان نوشته
 • محتوای نوشته
 • برچسب ها
 • و بهتر است در دسته بندی مطالب سایت

قرار داشته باشد. حتما در پاراگراف اول مطلب ( و در صورت امکان ابتدای پاراگراف ) از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید . اما دقت کنید از این کلمه کلیدی به تعداد زیاد در مطالبتان استفاده کنید و سعی کنید از کلمات کلیدی مهم دیگر هم استفاده شود .

ایران مارکت - آموزش بهینه سازی و سئوی مطالب سایت با وردپرس - پ

شاید برایتان سوال شود چند بار کلمات کلیدی را بکار ببرم؟ باید گفت تعداد کلمه کلیدی که در مطلب قرار می دهید باتوجه به مجموعه کل کلمات، متفاوت است تعداد واژه ها هم در نوار زیر نوشته قابل رویت است.

4 – عکس در محتوا فراموش نشود!

حتما برای نوشته خود عکس قرار دهید حتی شده یکی! یکی از الزامات در اصول سئو قرار دادن عکس است و شما باید حتما برای عکس خود قابلیت” متن جایگزین ” یا alt قرار دهید. بهتر است برای متن جایگزین از کلمه کلیدی مطلب خود استفاده کنید این بهترین فکر است! ایران مارکت - آموزش بهینه سازی و سئوی مطالب سایت با وردپرس - عکس

5 – لینک دادن به مطالب (صفحات سایت خود) و سایت های خارجی

لینک دادن در مطلب بسیار مهم و ضروری است, ابتدا به مطالبی که مرتبط با مطالب سایت شماست و در سایت خود دارید لینک داده و درصورت امکان ، به یک سایت خارجی مرتبط هم لینک دهید.

توجه : منظور از سایت خارجی هر سایت مرتبط دیگری به جز سایت اصلی شماست.

 

6 – تنظیم افزونه سئو

در نسخه جدید افزونه wordpress SEO by Yoast شاهد تغییراتی بسیار کارآمد و مهم هستیم. در زیر باکس توضیحات نوشته که به شما کمک خواهد کرد بهینه سازی و سئوی سایت خود را به درستی انجام دهید و آن را بررسی کنید .

ایران مارکت - آموزش بهینه سازی محتوای سایت با وردپرس - افزونه سئو

بخشهای مختلف آن را با هم مرور می کنیم

Snippet Editor: 

در این قسمت، تصویری از مطالب شما در موتور های جستجو نظیرگوگل نمایش داده می شود.

برای ویرایش هر بخش کافی است روی آن کلیک کنید ابتدا بر روی عنوان مطلب خود کلیک کنید و عنوان را درست کنید.

کلید واژه ی کانونی ( اصلی ) :

در این بخش همان کلمه کلیدی اصلی که برای نوشته خود در نظر گرفته اید را این جا وارد کنید و کلید Tab را زده و در قسمت متا مطلبی را بنویسید و کلمات کلیدی را در آن جاگذاری کنید.

 

7 – حتما به صفحه اصلی سایت لینک دهید

برای لینک دادن به صفحه اصلی سایت ۶ نکته بسیار مهم را باید رعایت کنید. فرض می کنیم شما چند نوشته با یک موضوع در سایت خود دارید ابتدا این نوشته ها را می توانید به هم لینک دهید . برای لینک دادن به سایت اصلی باید از کلمه کلیدی اصلی سایت یا همان کلمه کلیدی که می خواهید در نتایج جستجو بهترین رتبه را کسب کند استفاده کنید.

اگر زمینه کاری شما به صورتی است که مطلب خیلی زیاد ندارید می توانید مقاله آموزشی , خبری یا هر مطلبی که مرتبط به سایت شما می شود را قرار دهید . در کل یعنی  سعی کنید سایت را زنده نگه دارید . و مهمتر از همه, روند ارسال مطالب (بروزرسانی) را یکنواخت کنید. طوری نشود که یکبار هر روز مطلب گذاشته و یک ماه هم هیچ مطلبی در سایت گذاشته نشود .

8 – مطالبتان را اشتراک گذاری کنید

پس از بهینه سازی محتوای سایت حالا مطالبی را که نوشتید  آنها را در شبکه های اجتماعی ،اشتراک گذاری کنید . بهتر است در شبکه های اجتماعی قدرتمند عضو شده و مخاطبان زیادی را دنبال کنید و مطالب خود را صفحه خود اشتراک گذاری کنید .

بهترین و اصلیترین شبکه های اجتماعی عبارتند از :

 • فیس بوک
 • توییتر
 • گوگل پلاس
 • لینکدین

 

9 – ایندکس سریع یا پینگ کردن مطالب

برخی از متخصصان سئو معتقدند پس از بهینه سازی محتوای سایت ، پینگ کردن مطلب آنها را سریعتر در موتور های جستجو ایندکس می کند. خب این کار ضرری هم ندارد , برای انجام آن وارد سایت Google Ping شوید و اطلاعات را تکمیل کنید.

نکاتی که بهتر است آنها رادر نظر داشته باشد:

 1. در انجمن ها یا فروم های فارسی زبان که مرتبط به وب سایت و یا خدمات شما هستند عضو شوید و مطالب خود را در آنجا اشتراک گذاری کرده و به مطلب خود لینک دهید .
 2. بخشی از سایت را برای انتشار اخبار روزانه قرار دهید, این کار باعث افزایش ایندکس های شما و بروز نگه داشتن سایت  شما می شود .
 3. به هیچ وجه حتی یک خط هم کپی نکنید!
 4. از دوستانتان بخواهید برای نوشته های شما دیدگاه گذاشته و آنها را اشتراک گذاری کنند.
 5. از نظر گوگل، مقاله یا مطلب شما باید جامع و مفید باشد پس سایت خود را با مطالب بی ربط پر نکنید .

موفق و سربلند باشید.

                                                 آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت

زهره نوروزی

زهره نوروزی
نویسنده

دیجیتال مارکتینگ دنیای بی نهایت جذابیست که بدون آن کسب و کارهای امروزی دوامی نخواهند داشت و من به عنوان یکی از شیفتگان این حرفه افتخار حضور در این مجموعه را دارم...

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *