بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

بک لینک

10 ارد
1396

بک لینک(backlink) چیست؟

بک لینک

backlink به پیوندهایی گفته میشود که از سایتهای دیگر به سایت شما داده میشود، زمانی که از سایت خود به سایت دیگر پیوند میدهید، سایت مقابل از سایت شما بک لینک دریافت کرده است.

درواقع بک لینک ها سنگ بنای ارتباطی شبکه جهانی هستند. بک لینک ها، پشتوانه و اعتبار یک سایت در نتایج حاصل از موتورهای جستجوگر هستند. یکی از ملاک های ارزش دهی به سایت ها از دید موتورهای جستجوگر، تعداد و کیفیت بک لینک های سایت ها می باشد. هر چه رقابت بالاتر می رود، ارزش آنها نیز بیشتر به چشم می آیند. به این نکته توجه داشته باشید که بک لینک یکی از مهم ترین عوامل در بهینه سازی سایت می باشد.

مثلا یک سمینار را در نظر بگیرید اگر قرار باشد در پایان  سمینار به دو نفر از افرادی که سخنرانی میکنند و به موضوع هایی که مطرح خواهند کرد رای داده شود٬ به شخص اول 100نفر رای دهند و شخص دوم 75 نفر٬ خب قطعا موضوع شخص اول از اهمیت بیشتری برخوردار بوده. بک لینک ها هم بی شباهت به این موضوع نیستند٬ یعنی این که هرچه  سایت های  بیشتری به سایت شما فرستاده شود، افراد بیشتری به سایت شما رای داده اند و عملا رتبه سایت شما در گوگل بالا می رود.

روش های گرفتن backlink

وقتی صحبت از گرفتن backlink به میان می آید، مردم عموما روی خوشی از خود نشان نمی دهند. این موضوع درست است  که ساخت لینک برای سایت، کاری وقت گیر و سخت می باشد. حتی در برخی اوقات، این کار، نیازمند هوشی سرشار از خلاقیت و ذکاوت می باشد. در ادامه به چند روش برای ساختن لینک اشاره می کنیم٬ توجه به این نکته نیز ضروری است که این روش ها، فقط، روش های استاندارد می باشند و روشهای دیگری نیز برای اینکار وجود دارد.

 • نوشتن مطالبی نو و بینظیر که باعث گرفتن لینک از سایت های دیگر خواهد شد.
 • از طریق تبادل لینک با سایت ها و وبلاگ های دیگر
 • کامنت گذاری در وبلاگها
 • مشارکت در تالارهای گفتگو و استفاده از آدرس سایت بعنوان امضا
 • مقاله نویسی و ارسال آن به دایرکتوری های مقالات
 • خرید بک لینک از سایت های ارائه دهنده
 • سایت های آگهی

backlink های خوب و بد کدامند؟

backlink همانقدر که تاثیر مثبت بر سئو سایت خواهد داشت. همانقدر هم میتواند تاثیر مخرب در سایت شما داشته باشد. در خصوص انتخاب و ایجاد بک لینک ها باید دقت زیادی داشته باشیدو بدانید چه backlink هایی تاثیر منفی بر سئو سایت دارند.

 backlinkمعامله شده : یعنی شما در سایتی لینک خود را قرار می دهید و در عوض یک کالا و خدمات را از آن سایت معرفی می کنید و کاربر را وادار به بازدید از سایت مقصد می کنید.

backlink غیر طبیعی :

باید سعی کنید همیشه از سایت هایی بک لینک بگیرید که مرتبط با موضوع سایت شما باشند. اگر شما وکیل هستید و بک لینک از سایت پزشکی گرفته  اید تاثیر مثبتی در سئو نخواهد داشت.

backlink پولی : سعی کنید از این روش برای بک لینک سازی استفاده نکنید چون گوگل متوجه این قضیه خواهد شد و نهایتا سایت شما را پنالتی خواهد کرد.

backlink اسپم : که معمولا به صورت کامنت گذاری در سایت های دیگر انجام میشود. مدیران این سایتها ساعت ها در روز در میان سایت های مختلف جست وجو می کنند و در  پایان مطالب آن کامنت می گذارند بدون آنکه بدانند این بک لینک تاثیر منفی در رتبه سایت خواهد داشت.

backlink اتوماتیک : هرگز از نرم افزارهایی که بک لینک ایجاد میکند استفاده نکنید آنها مطمئنا جزء مواردی می باشد که توسط گوگل و سایر موتورهای جستجوگر به عنوان یک نرم افزار بد شناخته  شده اند و اگر موتورهای جستجوگر از استفاده شما از این نرم افزار ها با خبر شوند مطمئنا جزء کسانی خواهید بود که دامنه شما  به صورت پنالتی در خواهد آمد. گوگل اگر با خبر شود چه به صورت خودکار یعنی با استفاده از نرم افزار های بک لینک ساز رایگان و چه به صورت دستی انبوهی از لینک ها  را برای وب سایت خود قرار داده اید مطمئنا با شما برخورد خواهد کرد.

رعایت این نکات باعث می شود حتی اگر تعداد کمی بک لینک داشته باشید، ولی همان تعداد کم، قانونی و ارزشمندند و بهتر از هزاران لینک اسپم و بی استفاده هستند.

معایب بک لینک ها

عموما بک لینک ها، بیشتر از آنکه معایب داشته باشند، دارای محاسن هستند. ولی با وجود این، لینک ها ضررهایی نیز برای سایت و به ویژه شبکه جهانی وب خواهند داشت که در زیر به ذکر چند نمونه خواهیم پرداخت.

 • افزایش آشفتگی در اتصالات شبکه جهانی وب.
 • می تواند موجب هرز بیهوده فضا و مکان در شبکه جهانی وب شود.
 • می تواند به عنوان اسپم شناخته شود.
 • شلوغ سازی صفحات و افزایش سردر گمی کاربران.

اینترنت، با سرعت زیادی در حال گسترش است و هر روزه، میلیون ها صفحه جدید در اینترنت ساخته خواهند شد. با افزایش لینک ها، و به ویژه، لینک هایی که بعنوان اسپم شناخته می شوند، سرعت محاسبات پیج رنک در سراسر شبکه جهانی وب، پایین تر خواهد آمد. لحظه ای نشسته و تصور کنید که چه میزان از مطالب اینترنت، تکراری و اسپم هستند و چه میزان لینک های اسپم در اینترنت وجود دارند. لحظه ای پیش خود محاسبه کنید که چه میزان فضای وب سرورها، و چه میزان فضای سرورهای موتورهای جستجوگر، صرف ذخیره سازی مطالب اسپم و تکراری شده است و چه میزان لینک های اسپم در اینترنت پراکنده شده اند که باعث کاهش سرعت محاسبات پیج رنک در سراسر اینترنت خواهد شد.

در نهایت گرفتن بک لینک نیاز به تخصص و تجربه دارد، در صورتی که در گرفتن بک لینک تخصص ندارید از گرفتن بک لینک خوداری کنید یا با یک متخصص سئو مشورت کنید چرا که لینک هایی که گرفته می شود و مدت زمان دریافت بک لینک نیازمند تخصص می باشد.

مریم باقری(مونیکا)
نویسنده

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *