بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

تحلیل احساسات (sentiment analysis) و اهمیت آن برای برند

07 مرد
1396

تجزیه و تحلیل احساسات (sentiment analysis) مصرف کننده در شبکه های اجتماعی

امروزه با کمک سیستم های تحلیل احساسات(sentiment analysis) می توان به آمار های ارزشمندی دست یافت.

آیا علاقمند هستید که بدانید مصرف کنندگان از محصولات و خدمات شما راضی هستند یا خیر؟؟؟

آیا میخواهید میزان رضایتمندی آنها را در رابطه با کالا و خدمات خود بدانید؟؟؟

تحلیل احساسات (sentiment analysis)

 

این روزها با افزایش و رشد شبکه های اجتماعی (social media) و دسترسی عام به اینترنت شاهد حجم عظیمی از نظرات کاربران در رابطه با مسائل و موضوعات مختلف هستیم که مطالعه و تجزیه تحلیل این نظرات به تولیدکنندگان و شرکت ها کمک میکند تا نقاط ضعف و قدرت محصول و خدمات خود را شناسایی کرده و آن را  برطرف کنند. از طرفی دیگر بسیاری از افراد جهت انتخاب محصول و خدمات مورد نیاز خود به شبکه های اجتماعی مراجعه می کنند و نظرات مصرف کنندگان و کاربران را در این رابطه می خوانند تا از تجربیات مصرف کنندگان استفاده کرده و بهترین انتخاب را داشته باشند.

 

ضرورت وجود سیستم تحلیل احساسات (sentiment analysis)

حال با توجه به گسترش و حجم انبوه نظرات و نقد های کاربران در شبکه های اجتماعی، ضرورت نیاز به یک سیستم یا تیم جهت استخراج و تحلیل این اطلاعات حس می شود که به آن سیستم یا تیم های تحلیل احساسات می گویند. به طور کلی سیستم تحلیل احساسات بر محصول یا خدمات یک شرکت زوم کرده و به تحلیل و بررسی نظرات کاربران در آن باره در شبکه های اجتماعی مثلا اینستاگرام می پردازد و میزان عواملی همچون خشم، نگرانی، علاقه، تنفر، رضایت و… مصرف کنندگان نسبت به محصول را مشخص می کند.

در حقیقت در این مقاله می خواهیم بدانیم مصرف کنندگان در شبکه های اجتماعی مختلف نسبت به شرکت، محصول و خدمات ما چه احساسی دارند؟ اینکه شخصی مشتری شرکتی می شود که علاقه ای به شرکت، محصول و خدمات آن ندارد؟ و یا آیا می توان با تحلیل رفتار مصرف کننده در شبکه های اجتماعی آن را تبدیل به مشتری همیشگی کرد؟

پاسخ به سوالات فوق می تواند برای هر کسب و کاری امری مهم و ضروری محسوب شود و کمک خواهد کرد تا  بدانیم که دقیقا چه چیزی در حال اتفاق افتادن است و اینکه چگونه می تواند برای شرکت ها سودمند باشد؟

تحلیل احساسات (sentiment analysis)

کلمه “sentiment” به معنای احساس و یا ادراک می باشد که با بررسی نظرات مثبت و منفی افراد نسبت به یک موضوع خاص بهتر می توان به جزئیات بیشتری از احساسات افراد رسید و دلایل بروز رفتارهای مختلف مصرف کنندگان را در هنگام رویارویی با محصولات و خدمات شرکت پیدا کرد و تحلیل های دقیق تری از احساسات

موافق و مخالف مصرف کنندگان داشت.

 

انواع تجزیه و تحلیل احساسات (sentiment analysis)

  • تجزیه و تحلیل احساسات (sentiment analysis) دستی
  • تجزیه و تحلیل احساسات (sentiment analysis) خودکار

در تجزیه و تحلیل احساسات به صورت دستی افراد داده های جمع آوری شده را بررسی می کنند و نظرات مثبت، منفی، خنثی در رابطه با موضوعات مختلف را مشخص می کنند.در اینجا تجزیه و تحلیل داده ها به صورت خودکار و از طریق نرم افزارهای موجود انجام می شود.

 

 

 

انواع تحلیل هایی که در شبکه های اجتماعی می توان دنبال کرد عبارتند از:

تویت ها

پست های فیسبوک

نظرات وبلاگ

پست های انجمن

پادکست ها

تصاویر و گرافیک

 

تجزیه و تحلیل احساسات با مینی کار (Minikar)

مینی کار به شما کمک خواهد کرد تا دنبال کنندگان خود را در شبکه های اجتماعی مختلف بهتر بشناسید و چگونگی تأثیر گذاری آنها بر روی شرکت، محصولات و خدمات خود را تحلیل کنید و نگاه دقیقی تری نسبت به بروز رفتارهای مختلف از جانب مشتریانتان داشته باشید.

 

تحلیل احساسات (sentiment analysis)

مینی کار اطلاعات کامل و دقیقی را با ارائه ی نتایج با کیفیت در اختیار شما قرار می دهد بنابراین با انجام این کار می توانید به راحتی واکنش افراد را در هنگام رویا رویی با محصولات و خدمات خود مشاهده کنید و این فرصت وجود خواهد داشت تا به سرعت متوجه تغییرات منفی شوید و هرگونه ی اقدام اصلاحی که برای رسیدن به وضعیت مطلوب لازم است را اجرا کنید.

معصومه خوشدل
نویسنده

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *