بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

توسعه ی صنعت گردشگری در شبکه های اجتماعی

28 آذر
1396

توسعه ی صنعت گردشگری  با استفاده از فناوری های ارتباطی پیشرفته در دنیای دیجیتال اهمیت شبکه های اجتماعی را در کسب و کارهای مختلف گردشگری نشان می دهد و این مزیت امکان ارتباط دو طرفه را هم برای گردشگران و هم برای شرکت های مختلف گردشگری فراهم کرده است.

توسعه ی صنعت گردشگری

بنابراین هدف از این مقاله پرداختن به اهمیت نقش شبکه های اجتماعی در صنعت گردشگری می باشد و اینکه چگونه می توان این رسانه ی اینترنتی را به عنوان یک منبع مهم اطلاعات، برای گردشگران مختلف معرفی کرد و از آن به عنوان ابزاری اثربخش جهت توسعه ی صنعت گردشگری استفاده نمود، بپردازیم.

نقش شبکه های اجتماعی

همانطور که در قسمت مقدمه این مقاله اشاره شد اینترنت نقش مهمی در توسعه ی صنعت گردشگری دارد و بسیاری از گردشگران به هنگام سفر از اطلاعات موجود در شبکه های اجتماعی برای بررسی مقصد سفر خود استفاده می کنند.
در حال حاضر تعداد زیادی از شرکت های آنلاین از طریق شبکه های اجتماعی برای اطلاع رسانی به مخاطبان خود استفاده می کنند و شمار زیادی از سوالات آنها را در رابطه با موقعیت ها و مکان های سفر پاسخ می دهند این خود نشان دهنده ی میزان اهمیت شبکه های اجتماعی(Social media) در صنعت گردشگری می باشد و افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند باید برنامه ریزی دقیقی بین استفاده از ابزارهای ارتباطی آنلاین و تأثیری که این نوع رسانه ها در نوع نگرش و رفتار گردشگران مختلف می گذارند، داشته باشند زیرا این خود می تواند در انتخاب مقصد سفر برروی گردشگران بالقوه نیز تأثیر گذار باشد.

تصاویر گردشگری در شبکه های اجتماعی

عکاسی از مکان های سفر توسط گردشگران مختلف و انتشار آن در شبکه های اجتماعی(Social media) توجه محققان زیادی را به خود جلب کرده است در واقع صنعت گردشگری با توجه به تصاویری که گردشگران مختلف از مقصد سفر خود تهیه می کنند، اطلاعات زیادی را به دست خواهند آورد و نگرش آنها را نسبت به فضاهای مختلف ارزیابی می کنند و از این طریق به توسعه و گسترش صنعت خود می پردازند.

در واقع  تصاویر گردشگری تهیه شده توسط گردشگر و یا شرکت های گردشگری یکی از مهمترین عواملی است که می تواند بر روی انتخاب مقصد سفر تأثیر گذار باشد. علاوه بر آن، تصاویر تهیه شده می تواند اطلاعات زیادی برای مخاطب و گردشگران  دیگر به همراه  داشته باشد.

بنابراین، می توان گفت عکاسی و انتشار آن توسط گردشگران و صنعت گردشگری در شبکه های اجتماعی نقش مهمی در ترغیب افراد به سمت مقاصد گردشگری به دنبال خواهد داشت ، البته تنها انتشار عکس یا تصویر از مکان های مختلف سفر، نمی تواند توجه گردشگران را به خود جلب کند چرا که تصاویر باید حاوی اطلاعات جذاب و قابل لمس برای گردشگران باشد تا افرادی که قصد سفر  ندارند هم برای سفر به آن مکان ترغیب شوند.

در اینجا استفاده از فناوری های ارتباطی دیجیتالی امکان رشد و توسعه ی صنعت گردشگری را به دنبال خواهد داشت و از طریق آن می توان  به اشتراک گذاری میلیون ها عکس در فضای مجازی پرداخت و آن را در معرض دید مخاطبان زیادی قرار داد. این موضوع اهمیت نقش شبکه های اجتماعی و تصاویر گردشگری  در این فضا را نشان می دهد.

توجه به این نکته ضروری است که بدانیم تصاویر تهیه شده از گردشگران حاوی اطلاعات بسیار مهمی از نوع باورها، عقاید،نگرش و رفتار افراد مختلف در رابطه با مکان های مختلف سفر می باشد که با توجه به آن می توان رفتار گردشگران مختلف را تحلیل کرد و این خود راهی برای توسعه ی صنعت گردشگری محسوب می شود البته پی بردن به همه ی رفتارهایی که یک گردشگر از تصاویر مختلف دارد، یکسان نیست چرا که نگرش افراد تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند ویژگی های اجتماعی، فرهنگی، انگیزه ها و تجارب قبلی گردشگر قرار می گیرد و امکان دارد هر فرد گردشگر ذهنیت متفاوتی نسبت به موقعیت ها ی مختلف داشته باشد بنابراین، با توجه به این نکات مسیری درستی را  برای توسعه ی صنعت گردشگری انتخاب کرد.

توسعه ی صنعت گردشگری وانتقال تجربیات مثبت از طریق شبکه های اجتماعی

تبادل اطلاعات در شبکه های اجتماعی راهی برای انتقال تجربیات مختلف سفر، در میان گردشگران محسوب می شود چرا که از این طریق گردشگران زیادی می  توانند ا ز ویژگی ها و امکانات مختلف سفر آگاه شوند. این موضوع می تواند شامل تجارب مثبت و منفی باشد که از طریق شبکه های اجتماعی انتشار می یابد باید بدانیم حس یک تجربه مطلوب زمانی امکان پذیر است که تلاش خود را برروی جذابیت ویژگی ها و امکانات مختلف مکان های سفر متمرکز کنیم  تا گردشگرانی که به دنبال یک سفر به یاد ماندنی از طریق شبکه های اجتماعی هستند تجربه ی مثبتی را در گردشگران مختلف دیگر ایجاد کنند.
در حقیقت وجود تصاویر مختلف گردشگری در شبکه های اجتماعی منعکس کننده ی دنیای واقعی پیرامون سفر می باشد و اطلاعات موجود در تصاویر می تواند راهی برای ایجاد اعتماد برای گردشگرانی باشد که  قصد سفر به مکان های مختلف را دارند .

اگر یک شرکت گردشگری هستید و هدف شما جذب گردشگران مختلف از طریق شبکه های اجتماعی است و می خواهید تجربه ی لذت بخشی را برای مخاطبان خود از طریق انتشار تصاویر مقصد در رسانه های اجتماعی ایجاد کنید باید در ارائه ی تصاویر جالب و جذاب که بتواند توجه هر فرد گردشگری را به خود جلب کند،تلاش کنید چرا که هر فردی نگرش های متفاوتی نسبت به موقعیت ها و مکان های مختلف سفر خواهد داشت و هر یک با توجه به نگاه خود برداشت های متفاوتی از مقاصد سفر دارند.به عنوان مثال امکان دارد گردشگری با توجه به نوع نگرشی که از مناظر زیبای طبیعت دارد فقط از این مکان ها تصویر تهیه کند و گردشگران دیگر عاشق تهیه ی تصاویر از مکان های تاریخی باشند. بنابراین توجه به تصاویر تهیه شده  توسط گردشگر مستلزم تحلیل های بسیار دقیقی برای پیش بینی رفتارهای گردشگران مختلف است و در این میان نقش شبکه های اجتماعی به عنوان یک ابزار مهم ارتباطی آنلاین نباید نادیده گرفته شود.

تولید محتوا تخصصی در آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت

زهره نوروزی

زهره نوروزی
نویسنده

دیجیتال مارکتینگ دنیای بی نهایت جذابیست که بدون آن کسب و کارهای امروزی دوامی نخواهند داشت و من به عنوان یکی از شیفتگان این حرفه افتخار حضور در این مجموعه را دارم...

2 نظر

 1. mahsam | دی 20, 1396 at 10:55 ب.ظ

  بسیار مقاله ی جالب و خواندنی بود وبه نظر من نویسنده به کلیه ابعاد گردشگری به خوبی و به شکلی منطقی اشاره کرده بودند و عالی بود به نظر من تشکر میکنم از نویسنده این مقاله ی زیبا بنده خودم هم به صنعت گردشگری بسیار علاقه مندم وبر آن هستم تا یک بلیط هواپیما بگیرم وسفری کنم به یک نقطه بکر از کشور بسار دقیق و عالی باتشکر وبه نظر بنده باید به صنعت گردشگری توجه ویژه ای بشود چون بسیار صنعت درآمدزا و عالی هست

  پاسخ
  • زهره نوروزی
   زهره نوروزی | دی 23, 1396 at 12:36 ب.ظ

   ممنونم از حسن توجه شما

   پاسخ

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *