بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

تکنیک های توزیع محتوا ی سایت

30 بهم
1396

۳ تکنیک در استراتژی توزیع محتوا

توزیع محتوا

توزیع محتوا و ترویج آن مرحله ای است که تعداد زیادی از کسب و کارها در بازاریابی محتوا در آن با شکست روبرو شده و عملکرد درستی ندارند. زمانیکه برای کار خود تولید محتوا می کنید تنها نباید بفکر کیفیت بالای آن باشید. هدف شما از تولید محتوا، دیدن شدن آن توسط مخاطبانتان و کاربران است. در نتیجه تولید محتوا ی عالی بدون دیدن شدن برای کسب و کار شما سودی نخواهد داشت.

بسیاری از وبلاگ نویسان اعتقاد دارند راز به دست آوردن مخاطب از طریق وبلاگ نویسی استفاده از قانون ۲۰/۸۰ است. آن ها ۲۰%  از وقت خود را برای تولید محتوا و ۸۰% مابقی را به توزیع محتوا و ترویج آن اختصاص می دهند.

بنابراین باید بر روی استراتژی توزیع محتوا تمرکز بیشتری داشته باشید.

توزیع محتوا چیست؟

در ادامه مطلب عنوان مراحلی را ذکر می کنیم که  اکثر کسب و کارها و بازاریابان مسیر تولید محتوا آن ها را پشت سر می گذارند.

 • تولید محتوا
 • انتشار در شبکه های اجتماعی
 • اشتراک گذاری محتوا از طریق ایمیل
 • انتظار
 • تکرار کردن مراحل قبل

در شبکه های اجتماعی جدا از به اشتراک گذاری محتوا ، بسیاری از کسب وکارها از چگونگی انتشار محتوای خود اطلاعاتی ندارند. اشتراک گذاری مطالب در فیسبوک و توییتر و ارسال آن ها از طریق ایمیل راه های خوبی برای توزیع محتوا می‌باشد اما حتی با وجود فالورهای وفادار و ایمیل های فعال ، کار شما در مرحله توزیع محتوا به پایان نرسیده است.

توزیع محتوا ، چیزی بیشتر از بازاریابی از طریق ایمیل و انتشار مطلب در شبکه های اجتماعی است. همه کارهایی که برای رسیدن مطالب خود به دست مخاطب انجام می دهید شامل توزیع محتوا می باشد.

در ادامه مطلب با ۳ روش از تکنیکهای توزیع محتوا آشنا خواهید شد:

ساخت شبکه توزیع محتوا

در مرحله اول باید به ایجاد رابطه های جدید و گسترش شبکه توزیع محتوا ی خودتان بپردازید. این شبکه باید شامل افرادی باشد که از انتشار محتوای جدید بسرعت خبردارشده و مطالب شما را با دوستان خود به اشتراک می گذارند. این روش برای جذب اولیه مخاطبان راه فوق العاده ای است، بویژه برای کارهایی که تعداد مخاطبان کمتری دارند. شبکه ی توزیع محتوا ی شما باید شامل دوستانتان و افراد تاثیرگذار باشد. در حالت عادی آنها باید با کسانی که با کسب و کار شما نقطه مشترک دارند در ارتباط باشند. برای مثال اگر مربی هستید حتما در دایره دوستان شما دکتر و فیزیوتراپ وجود دارد و احتمالا وبلاگ های شما و مطالب مرتبط با تناسب اندام را دنبال خواهند کرد.

هرچقدر تعداد فالورهای شما در شبکه اجتماعی بیشتر باشد بهتر است. می خواهیم تصور کنیم که شبکه توزیع محتوا ی شما شامل 20 نفر از کسانی است که در صفحه توییتر خود هرکدام ۱۰٫۰۰۰ دنبال کننده دارند. اگر هریک از آنها لینک پست شما در وبلاگ را توییت کنند، مطلب شما در معرض دید ده ها هزار نفر قرار خواهد بود که در این صورت احتمال کلیک کردن این افراد بر روی لینک شما زیاد است، زیرا لینک شما توسط شخصی اشتراک گذاری شده است که همه آن را شناخته و به آن اعتماد دارند.

 

در ادامه مطلب تعدادی از راههای ساختن شبکه ی  توزیع محتوا پیشنهاد شده است:

 • در گروههای لینکدین که در رابطه با زمینه کاری شما می باشند عضو شوید.
 • با وبلاگ نویسان معروف مستقیما ارتباط برقرار کرده و شروع به ساخت یک رابطه کنید.
 • محتوای دیگران را اشتراک گذاری کنید در این صورت به مرور آن ها هم بدون درخواست شما مطالبتان را به اشتراک خواهند گذاشت.
 • با افرادی که در کنفرانسها و جلسات مرتبط با کارتان ملاقات دارید بیشتر در تماس باشید.
 • مرتب بر روی وبلاگ دیگران نظر خود را بنویسید تا منجر به رابطه ای قوی شود.

 

تولید پست مهمان یک راه استراتژی توزیع محتوا

نوشتن پست مهمان از تاکتیک های توزیع محتوا است که خیلی کم استفاده می شود. تا چندین سال پیش پست مهمان در درجه اول بعنوان راهی برای بک لینک گرفتن از سایتهای مرتبط برای بهینه سازی موتورهای جستجو به شمار می رفت. با وجود اهمیت و ارزش استفاده از این تاکتیک برای سئو ، جالب است بدانید که پست مهمان بسیار ارزشمندتر می باشد. با این وجودتعدادی از ادمین های سایت :

۱-اجازه گذاشتن پست مهمان نمی دهند.

۲-اجازه نمی دهند افراد از پست مهمان خود به سایت آنها لینک دهند و فقط اجازه می دهند در بخش بیوگرافی لینکی از وبسایت خود را قرار دهند.

 

اگر قصدتان این است که از پست مهمان برای توزیع محتوا ی خود استفاده کنید ادامه مطلب را با دقت مطالعه کنید.

در قدم اول یک محتوای خوب تهیه کنید.

به عنوان مثال می توانید مطلبی در مورد راهنمای دانلود رایگان کتاب الکترونیکی بنویسید. نکته ای که باید رعایت شود این است که محتوایی کاربردی و ارزشمند تهیه شود.

در مرحله بعد زمانی که محتوای جذاب خود را آماده کردید باید بفکر پیدا کردن موضوعات مرتبط با آن محتوا برای پستهای مهمان شوید. به این صورت که باید به فکر چند عنوان مناسب باشید که مطالب آن ها قرار است بعنوان پست مهمان شما منتشر شود . مطالبی که باید مربوط با محتوای اصلی شما در وبلاگتان بوده و به یاد داشته باشید که شکل بازنویس شده محتوای اصلی شما نباید باشند.

 

به عنوان مثال اگر پست اصلی شما در وبلاگ در مورد « اندازه گیری ROI شبکه های اجتماعی » است، مطالب مرتبطی که می توانید برای پست مهمان تهیه کنید:

 • چگونه اهداف خود در شبکه های اجتماعی را تعیین می کنید؟
 • آیا بیش از اندازه در بازاریابی شبکه های اجتماعی خود هزینه می کنید؟
 • ۱۰ ابزار برای دنبال کردن کمپین هایتان در شبکه های اجتماعی.

 

پس از این مرحله شما باید بفکر پیدا کردن سایتهای مربوط با موضوعات انتخابی خود باشید؛ سایتهایی که به موضوعات شما نیز علاقه مند باشند.

مشکلی را حل کنید!

یکی از خصوصیت های محتوای خوب ، مطالبی هستند که کاربردی بوده و مشکلی را حل می کنند. موضوعاتی که نحوه انجام دادن کاری را توضیح داده و یا در تصمیم گیری برای خرید محصولی کاربران را راهنمایی می کنند.

در بین کاربران این نوع مطالب بسیار پرطرفدار است و احتمال اشتراک گذاریشان در شبکه های اجتماعی زیاد است و همچنین ترافیک ارگانیک زیادی را به همراه دارند.

بغیر از گوگل، کاربران برای پاسخ سوالات خود از forums ، توییتر و Yahoo Answers استفاده می کنند. بمنظور استفاده از این تکنیک برای توزیع محتوا ی خود مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

 • اشخاصی را پیدا کنید که برای رسیدن به پاسخ سوالات خود انواع شبکه ها را جستجو کرده و محتواهای مختلفی را مطالعه می کنند.
 • به سوالات آنها پاسخ دهید.
 • در محتواهای خود برای اطلاعات بیشتر لینکی در سایت خود قرار دهید.

خیلی از کسب و کارها در این تکنیکها دچار اشتباه شده و فقط مرحله اول یا سوم را دنبال کرده و کاربر را برای رسیدن به پاسخ خود،  به سایتشان هدایت می کنند.

در این مسیر ثابت قدم باشید و محتوای ارزشمندی برای کاربران خود تولید کنید.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با  بازاریابی محتوا  و همچنین بهینه سازی سایت و سئو می توانید با آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت همراه شوید.

 

همچنین بخوانید :

 

زهره نوروزی

زهره نوروزی
نویسنده

دیجیتال مارکتینگ دنیای بی نهایت جذابیست که بدون آن کسب و کارهای امروزی دوامی نخواهند داشت و من به عنوان یکی از شیفتگان این حرفه افتخار حضور در این مجموعه را دارم...

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *