بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

لینک شکسته (broken link) چیست ؟

06 خرد
1396

همانطور که می دانید هر وب سایت یا هر بخشی از اینترنت دارای آدرس و نشانی خاص خود می باشد، که برای دسترسی به آن بخش از لینک ها استفاده می شود. یکی از ویژگی های اساسی هر وب سایت لینک دادن میان صفحات می باشد، که در سئو سایت بسیار مهم است. اگر سئوی سایتتان برای شما اهمیت دارد توصیه می شود، ماهی یک بار لینک های موجود در وب سایت خود را چک کنید تا در صورت وجود لینک خراب یا شکسته آن را حذف کنید. زیرا هر لینک شکسته یک امتیاز منفی برای بهینه سازی و سئو سایت محسوب می شود. هدف ما از انتشار این مقاله معرفی و توضیح لینک های شکسته به شما می باشد.

لینک شکسته (broken link )

 

لینک شکسته (broken link) چیست ؟

لینک شکسته لینکی است که بنا به دلایلی در اتصال و آدرس دهی آن مشکل وجود دارد و کاربر با کلیک بر روی لینک به آدرس و صفحه  ی مورد نظر انتقال نمی یابد و با خطا یا اشکال رو به رو می شود. به لینک های شکسته اصطلاحا لینک خراب ،لینک پژمرده، پیوندهای متنی با آدرس ناقص (anchor text link) نیز گفته می شود. لینک شکسته می تواند شامل هر آدرسی در هر بخش از اینترنت، در دامین خود یا دامین دیگران باشد، همچنین می تواند آدرس هر فایلی مثل عکس، فیلم و یا آدرس گروه و دوستان نیز باشد.

علت به وجود آمدن لینک شکسته

 • صفحه ی وب سایت یا فایلی که به آن لینک داده اید حذف شده باشد.
 • مسائل فنی و کم سرعت بودن سرور میزبان.
 • بی دقتی در نوشتن لینک یا خطای گرامری (syntax Error) در html . به عنوان مثال امکان دارد شما در لینک دهی دچار اشتباه تایپی شوید iranmrk.com/image.jpg  را iranmrk.com/image.jph بنویسید. در این صورت لینک شما نادرست خواهد بود و موتور های جستجو و کاربران با مشکل و عدم دسترسی به مقصد رو به رو می شوند.
 • آدرس سایت مورد نظربه دلایلی مانند ایجاد تغییرات و بروز رسانی ساختار تغییر کرده باشد (در این صورت با استفاده از ریدایرکت 301 کاربران خود را به آدرس جدید هدایت کنید).
 • دادن آدرس href نادرست، مثلا : <a href=”www.iranmrk.com”>Digital marketing</a> این یک لینک شکسته است، زیرا مرورگراینترنت برای هدایت کاربر به لینک ها باید با http شروع شود. اگرhttp  نداشته باشد آن لینک را درون سایتی (inbound link) در نظر می گیرد و کاربر را به ادرسی مانند زیر می برد:

         http://neomarket.ir/seo/what-is-seo/www.iranmrk.com که مطابق تصویر زیر با خطای 404 (not found)  رو به رو می شوید.

لینک شکسته (broken link) - خطا 404

صفحات ۴۰۴

همانطور که گفتیم در صورت وجود لینک شکسته و کلیک بروی آن کاربر با صفحه ی not found روبه رو می شود. ربات های خزنده و موتور های جستجوگر توجه  زیادی به لینک های وب سایت شما دارند و دائما لینک های داخلی و خارجی سایت شما را بررسی می کنند و اگر این لینک ها کاربران را به مقصد درستی هدایت نکنند، گوگل برای آن بخش از سایت شما امتیاز منفی در نظر می گیرد.

حال فکر کنید یک وب سایت هزار صفحه ی 404 داشته باشد  از آنجا که این صفحات و لینک ها بر سئو و رتبه ی سایت در موتور های جستجو اثر منفی دارد و باعث افت سایت می شود، آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت در این مقاله شما را با راه های شناسایی لینک های شکسته آشنا می کند.

اثرات منفی لینک شکسته

 1. خطا در لینک باعث کم شدن اعتبار سایت و ایجاد نارضایتی در بین کاربران می شود.
 2. از اعتبار سایت (authority) در موتورهای جستجو کاسته می شود.
 3. سئو و بهینه سازی سایت را کاهش داده و باعث افت رتبه ی سایت می شود.

روش های کشف و اصلاح لینک شکسته

استفاده از ابزار گوگل وبمستر 

جهت پیدا کردن لینک های شکسته، با این ابزار ابتدا باید مطابق تصویر زیر با حساب گوگل وارد شوید و بعد انجام مراحل شناسایی لینک شکسته را طی کنید.

ورود به حساب گوگل

افزونه Broken Link Checker

این افزونه مخصوص سیستم وردپرس می باشد، که بعد از نصب به صورت خودکار تمام محتوای وب سایت شما را جستجو می کند و در صورت وجود لینک شکسته به شما اطلاع می دهد و شما می توانید با استفاده از این افزونه لینک های شکسته را اصلاح کنید. همچنین با تنظیمات این افزونه می توانید امکان جستجو و یافتن لینک شکسته در وب سایت خود را از موتور های جستجو بگیرید.

  به صورت دستی 

این روش برای سایت هایی که تازه  ساخته و راه اندازی شده اند بسیار کاربردی است، اما برای سایت هایی که محتوای زیاد دارند امکان پذیر نمی باشد. گاهی به دلیل وجود لینک شکسته مطلب سایت شما بد ایندکس می شود.

Global 301 Redirect

یکی از راه های اصلاح لینک شکسته استفاده از ریداریرکت 301 می باشد. ریدایرکت به معنای انتقال به مکان جدید و تغییر آدرس است زمانی که شما دامنه ی وب سایت خود را تغییر می دهید امکان دارد سایت قبل که دارای سئوی خوبی بوده از بین برود و بجای آن صفحاتی قرار گیرند که هنوز ایندکس نشده باشد. بنابراین از ریدایرکت 301 می توانید جهت انتقال ربات های خزنده و همچنین کاربران به آدرس فعلی سایت استفاده کنید تا ترافیک سایت شما از بین نرود و به سایت جدید انتقال یابد.

Individual 301 Redirects : بعد از یافتن لینک شکسته می توانید آن را با یک صفحه ی مشابه و مرتبط وب سایت خود ریدایرکت کنید.

نرم افزار  Xenu’s Link Sleuth

سایت هایی جهت شناسایی لینک های شکسته

امیدوارم که این مقاله توانسته باشد به سوالات شما در رابطه با لینک های شکسته پاسخ دهد. در صورتی که سوالاتی درباره ی تولید محتوا، طراحی وب سایت، بهینه سازی و سئو، بازاریابی محتوا، دارید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا کارشناسان آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت به پرسش های شما پاسخ دهند.

 

معصومه خوشدل
نویسنده

2 نظر

 1. رضا | خرداد 8, 1396 at 8:18 ق.ظ

  مطلب خوبی بود مخصوصا درباره اصلاح کردن لینک های شکسته. فقط یه سوال دارم باید دانش html بالایی داشته باشم بتونم لینک های شکسته رو درست کنم؟

  پاسخ
  • معصومه خوشدل | خرداد 10, 1396 at 9:30 ق.ظ

   تشکر ، خیر جهت شناسایی لینک های شکسته همانطور که در مقاله اشاره کردیم ابزارهایی وجود دارد و برای اصلاح لینک ها هم نیاز نیست در html حرفه ای باشید. کسی که در حد مبتدی باشد هم می تواند با کمی دقت لینک ها رو اصلاح کند.

   پاسخ

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *