بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

محتوای تکراری چیست؟و چه تاثیری در سئوی سایت دارد؟

24 ارد
1396

محتوای تکراری چیست؟

امروزه یکی ازمهمترین و اساسی ترین بخش های هر وب سایت که بسیار حائز اهمیت است، محتوای سایت می باشد. زیرا این محتوای سایت است که مورد توجه کاربران قرار می گیرد و جستجو می شود. طراحی وب سایت هرچقدر هم زیبا باشد، برای انتشار و درج محتوا ایجاد شده است. تقریبا می توان گفت فرم و سایت بدون محتوا فاقد معنا و هدف است. حال گاهی این محتوا درسایت ها تکراری و کپی می شود که ما در ادامه ی این مقاله به محتوای تکراری می پردازیم.

محتوای تکراری (Duplicate content)

محتوای تکراری (Duplicate content) به دو بخش تقسیم می شود

 

۱- محتوای تکراری در صفحه های مختلف یک وب سایت

محتوای تکراری درواقع به محتوایی گفته می شود که در سایت شما بیشتر از یک مرتبه درج شده باشد، و یا به عبارت دیگر محتوایی که درسایت شما با چند ادرس و چند لینک متفاوت برای کاربران قابل دسترس باشد. به عنوان مثال: ممکن است سایت شما با ادرس های متفاوتی بارگذاری شود.
http://www.iranmrk.com و http://iranmrk.com این دو آدرس یک سایت با محتوای یکسان می باشند.

 

۲- کپی کردن محتوا از سایت های دیگر و انتشار در وب سایت خود

کپی کردن محتوا از وب سایت های دیگر، بدون ذکر منبع نیز باعث ایجاد محتوای تکراری خواهد شد. امروزه بسیاری از سایت ها مطالب خود را از وب سایت های دیگر کپی می کنند، این مسئله یکی از دغدغه های بازاریابی محتوا و مدیران وب سایت می باشد.

نکته: محتوایی که در آن نام منبع ذکر شود، دیگر محتوای تکراری نخواهد بود. همچنین فایل هایی مانند ویدئو و اینفوگرافیک ها که در وب سایت قرار می دهید به دلیل اینکه با کدهای منبع اصلی وب سایت فراخوان می شوند، تکراری محسوب نشده و هیچ جریمه ای به دنبال ندارد.

اثرات مفنی محتوای تکراری

برای موتور های جستجو

موتور های جستجو از جمله گوگل و ربات های کاوشگر همیشه به دنبال یافتن محتوایی تک و غیرتکراری از سایت و وبلاگ ها هستند تا نتیجه ی بهتری را در اختیار کاربران خود قراردهند. وقتی شما چندین آدرس تکراری با محتوای یکسان معرفی کنید در واقع به نحوی موجب گمراهی آن ها شده اید و زمان زیادی صرف یافتن یک محتوای غیرتکراری می شود.

برای مدیران وب سایت ها

 • وقتی محتوای تکراری در وب سایت ها وجود داشته باشد به عبارتی آن محتوا اشباع شده است و امتیازی که گوگل باید به سایت اصلی بدهد بین صفحه های تکراری تقسیم می شود در نتیجه ترافیک وب سایت کاهش می یابد. یعنی باعث می شود صفحات سایت شما کمتر دیده شود.
 • محتوای تکراری و کپی از نظر گوگل و ربات های جستجوگر تخلف محسوب شده و موجب جریمه و افت رتبه ی سایت شما در موتورهای جستجو می شود. توجه داشته باشید برای جلوگیری از جریمه شدن توسط گوگل رعایت حق کپی رایت الزامی است. تکرار این عمل موجب حذف ادرس و اطلاعات سایت شما از لیست جستجو وپایگاه داده گوگل می شود.
 • گاهی میزان لینک دهی به سایت شما کم می شود، زیرا وب سایت های دیگر نیز نمی توانند بین محتوای تکراری شما تمایز ایجاد کنند بنابراین به جای اینکه همه ی لینک ها به یک صفحه اشاره کند،هر لینک به صفحات مختلف اشاره می کند. از آنجا که لینک سازی یکی از موارد مهم در رتبه بندی وب سایت است این مساله در دیده شدن محتوای وب‌سایت‌تان در نتایج جستجو تاثیر منفی خواهد داشت یعنی یک صفحه از سایت، آنطور که باید دیده نمی‌شود.

اهمیت محتوای سایت در موتور های جستجو

 باید توجه داشته باشید که محتوا در بهینه سازی و سئو حرف اول را می زند و نقش بسیار مهمی در رابطه با رتبه بندی سایت در نتایج موتورهای جستجو دارد. مدیران وب سایت در تولیدمحتوا باید به نکاتی که گوگل برای تولید محتوا در نظرگرفته است توجه داشته و آن ها را رعایت کنند تا به رتبه ی خوبی در موتور های جستجو برسند. گوگل برای صفحاتی که محتوای تکراری دارند جریمه هایی در نظر گرفته، که بدترین آن حذف شدن از لیست ایندکس آن است. گوگل در وبلاگ خود Google webmaster blog موارد و نکاتی را منتشر کرده است که مدیران سایت بتوانند مشکلات مربوط به محتوای تکراری سایت خود را حل کنند.

 

5 توصیه گوگل جهت اجتناب از محتوای تکراری

1- محدود سازی مناسب

خودتان به عنوان یک مدیر وب سایت موتور های جستجو را نسبت به انتخاب سند موردنظرتان ترغیب و هدایت کنید به جای اینکه موتور های جستجوگر تعیین کننده ی بهترین نسخه باشند.

2- استفاده از Redirect 301

Redirect 301 به معنای انتقال از آدرسی به آدرس دیگر است. اگر سایت خود را مجددا طراحی و بهینه سازی و سئو کرده اید بهتر است، از Redirect 301 جهت انتقال خزنده های موتور جستجو و کاربران به مسیر جدید استفاده کنید.

3- حفظ سازگاری

سازگاری لینکهای داخلی سایتتان را حفظ کنید، به عنوان نمونه برای صفحه اصلی وب سایت خود از آدرس http://iranexir.com بجای http://iranexir.com/index.html استفاده کنید.

4- دقت کامل در ایجاد مجموعه مطالب

ممکن است شما در سایت های دیگر مجموعه ای از محتوای سایت خود را ایجاد کرده باشید. در این صورت اطمینان حاصل کنید که آن ها بک لینک به مقاله ی اصلی زده باشند.

5- استفاده از خصوصیات دامنه ی دلخواه در ابزارهای مدیران سایت گوگل

در صورتیکه سایت های دیگر به هر دو نسخه ی URL شما با WWW و بدون WWW لینک پیوند زدند، اجازه دهید گوگل بداند که شما کدام روش از شیوه های فهرست شده برای استفاده از خصوصیات دامنه ی خود را بر می گزینید.

معصومه خوشدل
نویسنده

10 نظر

 1. sara | اردیبهشت 24, 1396 at 7:07 ب.ظ

  خزنده های گوگل وقتی در چند سایت مختلف محتوایی می بینند که تکراری هست و در چند جا بکار رفته، کدوم یکی از این سایتها را نمایش می دهند؟

  پاسخ
  • معصومه خوشدل | اردیبهشت 25, 1396 at 8:32 ق.ظ

   در این صورت گوگل محتوایی را که تاریخ ایندکس و انتشار آن قدیمی تر است را نمایش می دهد.

   پاسخ
 2. مریم | اردیبهشت 25, 1396 at 8:19 ق.ظ

  سلام .وقت بخیر
  میشه لطفا درمورد Redirect 301 بیشتر توضیح بدید؟

  پاسخ
  • معصومه خوشدل | اردیبهشت 28, 1396 at 9:48 ب.ظ

   Global 301 Redirect :
   همونطور که گفتیم ریدایرکت به معنای انتقال به مکان جدید و تغییر آدرس است.یعنی زمانی که شما دامنه ی وب سایت یا ساختار سایت خود را تغییر می دهید امکان دارد سایت قبل که دارای سئوی خوبی بوده از بین برود و بجای آن صفحاتی قرار گیرند که هنوز ایندکس نشده است. بنابراین از ریدایرکت 301 می توانید جهت انتقال ربات های گوگل و همچنین کاربران به ادرس فعلی سایت خود استفاده کنید تا ترافیک وب سایت شما از بین نرود و به سایت جدید منتقل شود. در نتیجه سئوی سایت شما حفظ شده و آسیب نمی ببند.

   پاسخ
 3. طیبه پورخانعلی | اردیبهشت 25, 1396 at 8:41 ق.ظ

  سلام خسته نباشید ممنون از مقاله خوبتون راستش من درمورد تگ ها هم شنیده بودم که تاثیر داره میخواستم بدونم که اصلا تگ چه کاربردی داره و به چه هدفی ساخته شده؟

  پاسخ
  • معصومه خوشدل | اردیبهشت 25, 1396 at 10:54 ق.ظ

   سلام سپاس گزارم.
   اصل و اساس ماهیت برچسب و تگ، به معنی کلمات کلیدی پست ها و صفحات وب سایت شماست. تگ ها برای راحتی در جستجوی داخلی وب سایت شما می باشد، و با کلمه های کلیدی که در موتور های جستجو گوگل تاثیر گذارند فرق دارند.

   پاسخ
 4. ستاره | اردیبهشت 25, 1396 at 8:42 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید میشه بفرمایید چطور محتوای تکراری را شناسایی کنیم؟

  پاسخ
  • معصومه خوشدل | اردیبهشت 25, 1396 at 9:00 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   با استفاده از متد جستجوی گوگل :
   یکی از راه ها برای تشخیص محتوای تکراری بررسی ایندکس های سایت در گوگل است. برای این منظور در گوگل عبارت Site:youtsite.com را سرچ کنید. با این کار گوگل تمام صفحات ایندکس شده وب سایت شما را نمایش خواهد داد که با بررسی نتایج می توانید در صورت وجود محتوای تکراری آن را تشخیص دهید.
   استفاده از ابزارهای آنلاین: روش بالا برای سایت هایی که صفحات زیادی ندارند مناسب است، اگر سایت شما تعداد زیادی صفحه ایندکس شده داشته باشد بهتر است که از ابزارهای مخصوص این کار استفاده کنید.
   جهت این منظور سرویس های زیادی وجود دارد که در بین آن ها گوگل وبمستر را می توان بهترین دانست.این ابزار محتوای تکراری موجود در صفحات را شناسایی میکند. کافیست وارد کنسول گوگل وبمستر سایت خود شده و از منوی Search Appearance بر روی HTML Improvements کلیک کنید تا به اطلاعات دسترسی داشته باشید.

   پاسخ
 5. خرید بک لینک | اردیبهشت 26, 1396 at 1:27 ب.ظ

  سلام.وبسایت خیلی خوبی دارید.ممنون

  پاسخ
 6. غزاله قاسمی | اردیبهشت 30, 1396 at 1:19 ب.ظ

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از
  دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

  پاسخ

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *