بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

نکات طلایی در نورپردازی رستوران

03 آبا
1396

تصور کنید با نامزد خود در یک رستوران هستید که فضای داخلی بسیار زیبا دارد ، خدمات رستوران عالی هستند اما روشنایی لامپها به گونه ای است که امکان بهره گیری از فضای صمیمی را از بین میبرد . با این وجود، سرویس دهی و فضای داخلی خوب ، کیفیت عالی مواد غذایی نمی تواند حس نارضایتی ناشی از روشنایی معیوب را از بین ببرد . در شرایط نامطلوب ، رنگ مواد غذایی متفاوت دیده میشود و هم چنین گوشت به رنگ خاکستری و سبزیجات مایل به آبی بنظر می رسند . تاثیر ناشی از نورپردازی نامناسب یک فاجعه است که موجب ایجاد یک خاطره نامطلوب در ذهن مشتری میگردد .
خیلی مهم است که مشتری احساس خوبی داشته باشد و یکی از مهم ترین عوامل در دستیابی به این مهم، تامین نورپردازی مناسب است در این مقاله سعی داریم شما را با نحوه نورپردازی رستوران آشنا سازیم پس با ما همراه شوید.

نورپردازی رستوران

 انواع  نورپردازی رستوران :

  •   نورپردازی رستوران بصورت موضعی
  •  نورپردازی رستوران بصورت محیطی 

نور‌پردازی موضعی، یک نوع نور‌پردازی است که به کارکنان کمک میکند تا آنها کار خود را بهتر انجام دهند. اما نور‌پردازی محیطی به نور‌پردازی گفته میشود که بر حالت کلی رستوران تأثیر میگذارد.

نور‌پردازی موضعی

همانطور که گفته شد نور‌پردازی موضعی ، نوع نور‌پردازی است که به کارکنان این اجازه  را می‌دهد که کارشان را بهتر انجام دهند.

در نور‌پردازی رستوران به این توجه کنید که چطور میشود به کارکنان آن کمک کرد؟ ‌

با توجه به این که آشپزخانه رستوران در دید عموم نیست، برای نور‌پردازی آنها از نور‌پردازی کانونی استفاده می کنند

آشپزخانه رستوران: آشپزخانه رستوران  فضایی است که احتمال وقوع اتفاقات بد در آن بسیار زیاد است.« خطرهای زیادی در آشپزخانه میتواند به کارکنان آن آسیب برساند » مثل چاقوهای برنده و بسیار تیز، و سطوح داغ.

برای آنکه آشپز‌ها بتوانند کارشان را بخوبی انجام دهند، آشپزخانه رستوران به نور محیطی خیلی زیادی نیاز دارد . نور‌پردازی قفسه‌ها هم باید موضعی باشد. تا کارکنان وسایلی که روی آنها قرار دارند را ببینند.

آشپزخانه رستوران هم چنین باید نور‌پردازی کانونی و مقطعی داشته باشند برای مکانهای کوچک و همچنین کارهای خاص. مثلاً جاهایی مثل بالای سطوحی که روی آن سبزی خرد می‌کنند. ‌

  • محل پرداخت پول: محل پرداخت پول هم باید در دید عمومی باشد. بنابراین محل پرداخت پول در رستوران باید یک نور‌پردازی واضح و مشخص داشته باشد.نور‌پردازی واضح در محل پرداخت پول سبب می‌شود تا مشتری بتواند کاملاً بر آن محیط اشراف داشته باشد.

مکانهای دیگری که نیاز به نور‌پردازی مشخص و کانونی دارند شامل:

  • میزها: یکی از نیازهای مشتری این است که بتواند با یک نور‌پردازی مناسب و خوب منو را مطالعه کند.
  • داخل و خارج رستوران: نور‌پردازی در این مکانها بسیار پراهمیت است زیرا مشتری باید با نور کافی و با راحتی، ورود و خروج  بی‌دردسر داشته باشد.
  • سرویسهای بهداشتی: این مکان باید بخوبی روشن باشد.
  • آیینه‌ها: مشتریها دوست دارند که به راحتی بتوانند خود را در آینه تماشا کنند.

نور‌پردازی محیطی

نور‌پردازی محیط رستوران را زیباتر میکند و اولین چیزیست که مشتری هنگام ورود به رستوران به آن توجه کرده و نگاهش را جلب میکند.

در رستوران می‌توان طوری از نور‌پردازی استفاده کرد که محیط مناسب را ایجاد کند.

بهترين نوع نورپردازي و رنگ آميزي رستوران ، سِت بودن لوازم رستوران، ایجاد هماهنگی و هارمونی است.

هارمونی چیزیست که برای چشم مشتري رستوران خوشایندِ باشد و حس توازن و نظم را به ميهمانان القاء کند.

اگر چیزی فاقد هارمونی و هماهنگی باشد، آشفته و خسته کننده بنظر خواهد آمد.

بررسی انواع هتل ها ثابت می كند كه فضای رستوران وکافه ها بهتر است كاملاً متفاوت و با نورپردازی ویژه ای طراحی شود و حتی ورودی مجزا و فضای روانشناختی مختلفی برای آن ها ایجاد شود.

دربیشتركشورهای جنوب آسیا كه مكان های غذاخوری در كنار هتل تعریف می شوند وكمتر به رستورانی مجزا برخورد می کنیم، بصورت عرف رستوران با هویت مستقل طراحی می شود و زیرمجموعه ای از امكانات اقامتگاه بحساب نمی آید. مهم ترین عامل در تجربه خوردن و آشامیدن، طبیعت اجتماعی آن است.

موضوع اصلی ”  نورپردازی رستوران ” آن است كه مردم چگونه بنظر رسند و چه حسی داشته باشند.

چهره ها باید گرم و آرام بنظر برسد، بنابراین نورپردازی تعدیل شده ای باید از سمت بالا و طرفین كه از پدید آمدن سایه های تیره و تیز جلوگیری می كند صورت بگیرد.

نور باید بتواند فضای ملایمی خلق كند و به همین منظور با در نظر داشتن میزان نور روز در هر ساعت ، سیستم كنترل هوشمند نور كه فضای صبحانه، ناهار و شام را بدرستی نورپردازی كند، ضروری می نماید. نورپردازی باید فضای بصری را برانگیخته کند.

با درنظر گرفتن نوع غذایی كه در هر رستوران سرو میشود میتوان نورپردازی آن را طوری تعریف كرد كه مدت زمانیكه مشتری می تواند در محل بماند، تعیین شود.

مثلاً در نورپردازی رستوران های فست فود ممكن است ضمن استفاده از مصالح فلزی و سرد انعكاسی از نورهای رنگی و تند هم بهره گرفته شود به این دلیل که ماندن مشتری را در زمان طولانیتر میسر نسازد زیرا در این گونه مكان ها غذا باید سریع آماده و سرو شود و جای نشستن و تامل طولانی نیست. اما در رستوران های لوکس كه قابلیت صرف غذا برای مدت طولانیتر در ضمن استراحت وجود دارد تمهیدات بیشتری می توان اندیشید كه ماندگاری مشتری را در فضای رستوران بیشتر كند.

علاوه بر نورپردازی گرم محیط با كمك لایه های متنوع نور، ممكن است اشیای خاص مانند مجسمه ها و دسته های گل را مورد تاكید قرار داد، بخش های مختلفی از دیوار را نورانی كرد و قسمت های انتزاعی مختلفی بر آن افزود، نور را بصورت پوشیده در پشت مبلمان و میزها طراحی كرد و همچنین نورهایی در سطح پایین، نورپردازی لبه ها و زمینه اشیاء شیشه ای، فیبرهای نوری و میله های كاتد سرد بكار گرفت تا محیط را تا حدالامکان جذاب و سه بعدی تعریف كرد.

فضای پذیرایی بهترین مكان برای ارائه تكنیكهای نمایشی، رقص نور و نورافكنهای متغیر چند رنگ است. حتی در طرح های داخلی رسمی نیز پروژكتورهای آبشاری یا نوررنگی می توانند بعنوان عناصر پویای تزئینی بكار روند و سردی محیط بزرگ را بطرز موثری كاهش دهند.

استفاده از لامپهای led  یکی از بهترین روش های نورپردازی برای رستوران ها می باشد.

اولین و آخرین نکته مهم در نورپردازی رستوران این است که  در درجه اول نورپردازی برای مشتری طراحی شود و تنها نباید متناسب با معماری آن رستوران نباشد .

در صورت نیاز به مشاوره درباره تدوین استراتژی تبلیغات ، طراحی سایت و مدیریت شبکه های اجتماعی رستوران خود می توانید با کارشناسان آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت تماس بگیرید.

زهره نوروزی

زهره نوروزی
نویسنده

دیجیتال مارکتینگ دنیای بی نهایت جذابیست که بدون آن کسب و کارهای امروزی دوامی نخواهند داشت و من به عنوان یکی از شیفتگان این حرفه افتخار حضور در این مجموعه را دارم...

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *