بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

کلمه ی کلیدی مناسب را چگونه انتخاب کنیم؟

24 ارد
1396

کلمه ی کلیدی مناسب را چگونه انتخاب کنیم؟

کلمه ی کلیدی مناسب

انتخاب کلمه ی کلیدی یکی از مهمترین کارهایی است که باید در بهینه سازی موتور جستجو(سئو) مورد توجه قرار گیرد. زیرا انتخاب کلمات کلیدی مناسب می تواند به ادامه ی مسیر جهت رسیدن به نتیجه ی بهتر به شما کمک کند. به یاد داشته باشید، نتایج جستجو دقیقا باید براساس کلمات کلیدی انتخاب شده باشد تا بتواند نتایج دقیق تری را به دنبال داشته باشد. سوال اینجاست که چگونه کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنیم تا رتبه ی بهتری در نتایج جستجو گر گوگل داشته باشیم. چرا که در برخی موارد با انتخاب کلمه کلیدی متعدد اما نامناسب بسیاری از تلاش های ما برای رسیدن به نتایج بهتر به هدر می رود. اگر شما انتخاب درستی در به کاربردن کلمات کلیدی در محتوای خود نداشته باشید، این انتظار هم نباید وجود داشته باشد که کاربران بتوانند سایت شما را پیدا کنند.

در این مقاله می خواهیم عواملی را که می تواند به ما در انتخاب کلمات کلیدی مناسب کمک کند بپردازیم:

کلمات کلیدی با رقابت بالا

شاید این تصور وجود داشته باشد که استفاده از یک کلمه کلیدی پر بازدید نتایج بهتری به دنبال خواهد داشت.اما همیشه اینطور نیست به عبارتی استفاده ی بیش از حد یک کلمه ی کلیدی نمی تواند نتایج یکسانی داشته باشد. بنابراین همیشه سعی کنید از چند کلمه ی کلیدی استفاده کنید، زیرا در این صورت می توان نتایج بهتری نسبت به حالت قبل که از یک کلمه ی کلیدی استفاده می شود را دنبال کرد.

هدف  در انتخاب کلمات کلیدی

همیشه هدف خود را برای انتخاب کلمات کلیدی مشخص کنید و این سوال که چرا مشتری باید به دنبال جستجوی کلمه ی کلیدی شما باشد را در نظر بگیرید. بنابراین به یاد داشته باشید مشتری مهم ترین بخش برای انتخاب کلمه ی کلیدی محسوب می شود. بر این اساس کلمات کلیدی باید برحسب نیاز و خواست مشتری انتخاب شود. موتورهای جستجو نیز با استفاده از این روش وب سایت های مختلف را رتبه بندی(page rank) می کنند.

بررسی وب سایت های رقیب و انتخاب کلمه ی کلیدی

یکی از روش های کاربردی، انتخاب کلمات کلیدی بر حسب بررسی کلید واژه هایی است که رقبا استفاده می کنند. این روش را می توان از طریق کلمات کلیدی که در ذهن دارید، جستجو کنید. نتایجی که از جستجوی کلمات کلیدی به دست می آید می تواند راه مناسبی برای بررسی این که رقبا از چه کلید واژه ای برای محتوای خود استفاده می کنند، باشد. البته این موضوع زمانی مؤثر است که  رقبای زیادی دارید، اما وقتی محتوای منحصر به فردی دارید، این موضوع کاربرد چندانی ندارد، چون رقیبی ندارید.

در هنگام استفاده از این روش باید کلمات کلیدی که رقبا استفاده کرده اند را به دقت بررسی کنیم و سپس با کمی تمایز آن را برای وب سایت خود انتخاب کنیم. هرچقدر در این روش کلمات کلیدی که استفاده کرده ایم، با کلمات کلیدی به کار برده شده در سایت رقیب متفاوت باشد، میزان رقابت کمتر خواهد شد و درنتیجه احتمال بیشتری وجود خواهد داشت که به موفقیت برسیم.

تست کلمات کلیدی

در این روش می توان از کلمات کلیدی متفاوت در چندین محتوا استفاده کرد و سپس بر حسب میزان جستجوی کلمات کلیدی که از طرف کاربران صورت می گیرد بررسی کرد که کدام کلمه ی کلیدی در محتوا مورد پذیرش قرار می گیرد، با این روش احتمال بیشتری وجود دارد که سایت شما بازدید کنندگان بیشتری پیدا کند.

استفاده از عبارات چند کلمه ای

هدف هر کسب و کاری رسیدن به رتبه ی بهتر در موتورهای جستجو می باشد، و این زمانی امکان پذیر است که کاربران فقط در نقش مرور کننده نباشند. اما برای اینکه این اتفاق نیافتد به جای انتخاب کلمات کلیدی که معمولا به کار برده می شود، از عبارات چند کلمه ای استفاده کنیم. به مثال های زیر توجه کنید:

تعطیلات: این کلمه می تواند شامل موارد زیادی باشد، و به جنبه های مختلفی اشاره کند. و ممکن است افرادی که از این کلمه ی کلیدی استفاده می کنند، به دنبال یک سفر ارزان و یا مجلل باشند. در نتیجه با انتخاب این کلمه ی کلیدی رقابت هم افزایش می یابد.

تعطیلات مجلل: استفاده از این عبارت در مقایسه با مثال قبل انتخاب مناسب تری است. گرچه در این عبارت به محل سفر اشاره نشده است. اما یک جنبه ی مثبت آن استفاده از کلمه ی کلیدی مجلل بودن است که این خود به کاربرانی که به دنبال سفر مجلل هستند کمک بسیار زیادی می کند، در نتیجه احتمال بیشتری وجود خواهد داشت که کابران بیشتری به سمت سایت شما هدایت شوند و رتبه ی سایتتان افزایش یابد.

در نتیجه، استفاده کلمات کلیدی طولانی می تواند به بهبود رتبه بندی سایت بیانجامد و کاربران بیشتری را به سمت سایت شما هدایت کند.

لیست کردن کلید واژ ه های مناسب

در این روش، کلمات کلیدی را لیست کنید، و از بین آن ها بهترین گزینه را که می تواند با موضوع و هدف سایت شما ارتباط داشته باشد، انتخاب کنید. بنابراین، با در نظر گرفتن این سوالات که آیا برای جستجوی مطلبی که به دنبال آن هستم، چنین کلمه ی کلیدی می تواند انتخاب مناسبی باشد؟ یا اینکه کلید واژه ای که انتخاب کرده ام، منحصر به وب سایت من است؟ یا آیا محتوای منتشر شده در وب سایت من، اطلاعات مفیدی را ارائه می کند یا خیر؟ به جستجو برای انتخاب بهترین گزینه در لیست خود ادامه دهید. بدین ترتیب با پاسخ به سوالات بالا می توان نتیجه گرفت که کدام کلید واژه ها باید از لیست حذف یا کدام یک باید در لیست نگه داشته شود.

بومی سازی کلید واژه ها

شخصی سازی در کلمات کلیدی یکی دیگر از روش های دستیابی به انتخاب کلید واژه های مناسب می باشد. در فرآیند انتخاب کلید واژه ی مناسب، به یاد داشته باشید که توجه به محل زندگی یا جامعه ای که در آن زندگی می کنید می تواند شما را در دستیابی به انتخاب بهترین کلمه ی کلیدی کمک کند. به عنوان مثال، اکثر افراد جستجوی خود را به زبان فارسی انجام می دهند، با این انجام این کار می توانید کاربران را به سمت وب سایت خود هدایت کنید.

بعد از انتخاب کلید واژه های مناسب، آن را در کدام بخش وب سایت قرار دهیم؟

روش های مختلفی برای قرار دادن کلید واژ ه ها در صفحات وب وجود دارد که به برخی از آن ها در شکل زیر اشاره می کنیم:

استفاده از تگ عنوان یا Title Tag:

تگ عنوان در زبان HTML بهترین مکان برای قرار گرفتن کلمات کلیدی در وب سایت است. محتویات تگ عنوان شامل متنی است که در پنجره ی مرورگر مشاهده می شود. این بخش به شکل آبی رنگ نشان داده می شود. موتورهای جستجو به این تگ اهمیت بسیار زیادی می دهند.

کلمه ی کلیدی

سر خط یا Headline:

قرار دادن کلید واژه ها در قسمت Headline به کاربر اجازه می دهد تا با یک نگاه به محتویات کلی مطلب دسترسی پیدا کند.

کلمه ی کلیدی

محتوا یا Content:

حال با توجه به مراحل قبل، کلید واژه هایی را که انتخاب کرده اید را در متن وب سایت خود قرار دهید. به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متن محتوا نتیجه ی خوبی در سئو سایت نخواهد داشت.

« تیم تولید محتوا  آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت انواع محتوای تخصصی را بصورت متن ، ویدیو ، عکس و طرح های گرافیکی برای شبکه های اجتماعی ، وب سایت ها ، بلاگ ها و … با بالاترین کیفیت تولید می کند. »

همچنین، توضیحات عکس، بین متن، آدرس اصلی سایت و انکرتست ها نیز می تواند مکان مناسبی برای قرار گرفتن کلمات کلیدی باشد. سئو زمانی که همه ی فاکتورها در کنار همدیگر و به صورت هدفمند دنبال شود معنا پیدا می کند.سعی کنید از کلمات نامرتبط در مطالب سایت استفاده نکنید چون گوگل مطلب را تفسیر می کند.

منابع :

https://moz.com/beginners-guide-to-seo/keyword-research

 

mahdipour
نویسنده

6 نظر

 1. طیبه پورخانعلی | اردیبهشت 26, 1396 at 9:57 ق.ظ

  سلام خسته نباشید ممنون از مقاله خوبتون.
  اگر امکانش هست چند ابزاری که وجود داره معرفی میکنید

  پاسخ
 2. معصومه | اردیبهشت 26, 1396 at 2:41 ب.ظ

  با سلام
  بنظر شما بهتر است کاراکتر های کلمه ی کلیدی چه تعداد باشد؟

  پاسخ
  • mahdipour | اردیبهشت 27, 1396 at 9:31 ب.ظ

   سلام
   الگوریتم خاصی برای تعداد کلمات کلیدی در موتورهای جستجوگر گوگل منظور نشده است بر این اساس گوگل اعلام کرده است که اگر سایت شما کاربرپسند باشد و کاربران بتوانند به راحتی با سایتتان تعامل داشته باشند طول مقالات کوتاه گاهی از مقالاتی که از تعداد کلمات زیادی استفاده می کنند موثرتر باشد.

   پاسخ
 3. امیر حسین | اردیبهشت 27, 1396 at 7:17 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  آیا کلمات کلیدی در آدرس فاکتور سئو سایت است؟

  پاسخ
  • mahdipour | اردیبهشت 27, 1396 at 9:39 ب.ظ

   سلام
   بله انتخاب کلمات کلیدی در آدرس سایت هم می تواند یکی از فاکتورهای قابل توجه در بهینه سازی سایت توسط موتورهای جستجو باشد،البته با رعایت این نکته که نباید در انتخاب کلمات کلیدی زیاده روی کرد.

   پاسخ

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *