بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

کوتاه کننده های URL در بازاریابی دیجیتالی

28 فرو
1396

کوتاه کننده های URL : قهرمان گمنام در بازاریابی رسانه اجتماعی

آیا می دانید کوتاه کننده های URL چه کاری انجام می دهند و چه کاربردهایی دارند؟ خیر.چون اکثر افراد از کاربرد مفید آن خبر ندارند و این باعث می شود که لینکهایی طولانی را در اینترنت ردوبدل کنند که ظاهر خوبی ندارد و فضای زیادی هم اشغال می کند! پس کوتاه کننده های URL به منظور رفع همین مشکلات کاربرد دارند.

فرض کنید شخصی مدیر شبکه های اجتماعی در شرکتی دیجیتالی است و نیاز دارد تا هرروزه آدرس سایتهایی که خیلی طولانی هم هستند را  در شبکه های اجتماعی، ایمیل ها ، , sms و… منتشر کند!

خب ! اگر بخواهد هرروزه وقت خودش را برای نوشتن این کارکترها را بگذارد، هم زمان را از دست می دهد و هم هزینه را از دست می دهد. اما با کوتاه کردن لینک ها می تواند از همه مزایای آن از جمله فشرده کردن  لینک، کاهش کارکترها، صرفه جویی در فضا و… برخوردار شود.

در این مقاله به سه ابزار که این کار را انجام می دهند اشاره می کنیم و علاوه بر موارد گفته شده، این ابزارها آمارهای دیگری هم در اختیار کاربر قرار می دهند.

در ادامه مقاله با ما باشید :

کوتاه کننده های URL چیست؟

یک کوتاه کننده URL، یک URL معمولی را به فرمت فشرده ای تبدیل می کند. به عبارت دیگر، یک URL طولانی را تبدیل به  URL کوتاه تر می کند. بعضی از کوتاه کننده های URL امکان ردیابی را فراهم می کنند. بنابراین شما می توانید بسیاری از کلیک هایی که  بر روی URL دریافت خواهید کرد را ردیابی کنید.

آدرس زیر یک نمونه از آدرس URL معمولی راجع به مقاله «ایمیل مارکتینگ» در سایت بازاریابی دیجیتال ایران مارکت است. که در ادامه به آدرس کوتاه شده تبدیل خواهیم کرد.

کوتاه کننده های URL

3 نمونه از کوتاه کننده های URL محبوب:

 1. bit.ly یک سرویس کوتاه کردن URL است که پارامترهایی برای ردیابی ارائه می کند. بنابراین دقیقاً می دانید که چگونه اکثر مردم بر روی لینک شما کلیک می کنند. چیزی را که باید به خاطر داشته باشید این است که bit.ly تمام کلیک ها را ردیابی می کند، حتی کلیک های غیر انسانی، کلیک های رویدادهای غیر انسانی. این سرویس رایگان است که در آن می توانید به طور مستقیم لینکها را از سایت آنها در پروفایل شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

آدرس کوتاه شده ایمیل مارکتینگ در سایت ایران مارکت توسط bit.ly

آدرس کوتاه شده مقاله «ایمیل مارکتینگ» در سایت ایران مارکت توسط bit.ly

 

 1. goo.gl کوتاه کننده URL رسمی گوگل است. لازم نیست حتما یک حساب ایجاد کنید، این برنامه نیز رایگان است، و نشان می دهد که چند بار روی لینک شما کلیک شده است. می توانید هر زمان که نیاز به جمع آوری اطلاعات در مورد لینک خود دارید به این سایت بروید.

آدرس کوتاه شده مقاله«ایمیل مارکتینگ» در سایت ایران مارکت توسط goo.gl

آدرس کوتاه شده مقاله«ایمیل مارکتینگ» در سایت  ایران مارکت توسط goo.gl

 1. ow.ly یک کوتاه کننده URL ایجاد شده توسط Hootsuite  است که می توانید از طریق داشبورد Hootsuite خود و یا از طریق سایت ow.ly به آن دسترسی داشته باشید. این کوتاه کننده URL  به شما اجازه آپلود تصاویر و ردیابی زمان واقعی کلیک  را می دهد که شامل کلیک ربات ها نیست و می توانید آن را به انواع شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، توییتر، و گوگل پلاس ارسال کنید. همچنین می توانید از URL کوتاه شده در ایمیل ها و یا در وب سایت خود استفاده کنید و از آمارهای کلیک بر URL Hootsuite  استفاده کنید تا ردیابی کنید که چه تعداد کلیکی روی این لینکها دریافت شده است.

آدرس کوتاه شده مقاله "ایمیل مارکتینگ" در سایت ایران مارکت توسط ow.ly

آدرس کوتاه شده مقاله “ایمیل مارکتینگ” در سایت ایران مارکت توسط ow.ly

 چرا شما باید از یک کوتاه کننده URL استفاده کنید؟

دلیل اصلی که باید از کوتاه کننده های URL استفاده کنید، استفاده از داده هایی است که با توجه به چگونگی رفتار مردم، زمانی که آنها با URL کوتاه شده خود مواجه می شوند ارائه می گردد. اگر یک URL طولانی ارسال کردید قادر به ردیابی تعامل در زمان واقعی با آن و یا کلیک  ها نخواهید بود، اما زمانی که یک URL را کوتاه کردید قادر خواهید بود تا نرخ کلیک را ردیابی کنید و حتی ردیابی کنید که آنها از کجا کلیک کرد ه اند.

به عنوان مثال، سرویس دهنده های کوتاه کننده URL بنام  Ow.ly یک هدف مهم دارند: ردیابی چگونگی کلیک اکثر مردم بر روی لینک هایی که شما دریافت خواهید کرد است. با استفاده از ابزار Ow.ly شما می توانید یک تصویر لحظه ای سریع از تعداد کلیک ها بر روی هر لینکی که در Hootsuite کوتاه کردید ببینید، شما می توانید تعیین کنیدکه چه تویت ها و چه پست هایی را اکثر فالورهایتان علاقه دارند. اگر 800 نفر در یک URL در یک توییت خنده دار در فروشگاه شما کلیک کنند تنها 200 نفر در یک URL در یک توییت جدی تر کلیک می کنند، این دانش می تواند در پستهای آینده استفاده شود. به عبارت دیگر، داده هایی که از کلیک URL دریافت می کنید می تواند برای افزایش شانس مخاطبان برای کلیک کردن بر یک لینک استفاده شود.

سوالات رایج (FAQs) در باره کوتاه کننده های URL

 1. چرا نیاز دارم تا URL را کوتاه کنم؟

این کار اجازه ردیابی و اندازه گیری را به شما می دهد که چه تعداد کلیک هایی روی URL دریافت کرده اید. بسیاری از کسب و کار ها از کوتاه کننده های URL استفاده  می کنند؛ به طوری که آنها می توانند  با توجه به تعداد کلیک هایی که روی  URLپستشان زده شده ببینند که کدام پست هایشان خوب بوده است.

 1. آیا فقط URL های توییتر کوتاه شده هستند؟

فقط آنها نیستند. شما می توانید از URL های کوتاه در هر شبکه اجتماعی و حتی در ایمیل و یا در وب سایت خود استفاده کنید. تا زمانی که ابزارهای تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی مناسبی برای اندازه گیری عملکرد URL های کوتاه خود دارید، می توانید آنها را در هر یک از دارایی های آنلاین خود استفاده کنید.

 1. تفاوت بین کوتاه کننده های URL Hootsuite چیست؟

داشبورد Hootsuite چهار کوتاه کننده URL  ارائه می دهد: ow.ly، owl.li، ht.ly و htl.li. هر کوتاه کننده URL با کشوری که نام دامنه در آن ثبت شده است (.li است لیختن اشتاین و .ly برای لیبی) به پایان می رسد. به این معنی که بین ow.ly و owl.li، تفاوت وجود دارد. یعنی مکانی که سرور در آن قرار گرفته است می باشد. در غیر این صورت، هر دو کوتاه کننده های URL را می توان به جای یکدیگر استفاده کرد. با این حال، ht.ly و htl.li شامل همان توانایی برای آمار ردیابی کلیک مشابه ow.ly و owl.li، هستند. و همچنین با نوار اجتماعی Hootsuite به اشتراک گذاشته می شوند. نوار اجتماعی اشتراک گذاری در بالای تصویر و یا وب صفحه نمایش داده می شود، و کاربران را تشویق به رای و به اشتراک گذاری مجدد محتوا می کند.

 1. URL های برند و یا مارک دار چه هستند؟

یک URL مارکدار (Vanity)  یک آدرس وبی است که برای اهداف بازاریابی برند شده است. آنها یک URL برند شده سفارشی هستند که جایگزین یکی از کوتاه کننده های آدرس که در بالا ذکر شده می شوند و در برند سازی شرکت شما استفاده می شود. آنها همان اطلاعات یک URL کوتاه شده را فراهم کنند ، اما به جای نشان دادن به عنوان ow.ly یا bit.ly، می تواند برای Time به صورت  URL مارکدار “ti.me” نشان داده شوند. آنها یکی از سازمان های استفاده از URL های مارک دار(Vanity) هستند.

منابع :

  https://hootsuite.com/

سارا امام دوست
نویسنده

6 نظر

 1. مریم | فروردین 28, 1396 at 10:27 ب.ظ

  بسیاااار عالی و قابل فهم بود.متشکرم.

  پاسخ
 2. مونیکا | فروردین 30, 1396 at 6:54 ق.ظ

  سلام
  میشه لطفا چند تا کوتاه کننده ی url دیگه نام ببرید؟

  پاسخ
 3. ستاره | فروردین 30, 1396 at 6:27 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  آیا نرم افزاری برای کوتاه کردن لینک به صورت اندرویدی هم وجود داره؟

  پاسخ
  • سارا امام دوست | فروردین 30, 1396 at 9:37 ب.ظ

   بله . « URL Shortener_v2.1 » یکی از نرم افزارهای کوتاه کننده لینک برای اندروید هستش .

   پاسخ

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *