بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

Anchor text

09 ارد
1396

Anchor text(انکرتکست)چیست؟

Anchor text

متنــی که لینکی به آن پیوند داده شود را انکرتکست می گوییم. درواقع زمانی که شما تصمیــم می گیرید٬ کلمه ای را به آدرس یک صفحه اینترنتی  لینک کنید، متنی که به آن آدرس اینترنتی لینک شده است، انکرتکست نام دارد. بر فرض مثـــال شما کلمـــه <<بازاریابی شبکه های اجتماعی یا سوشیال مارکتینگ >> را به   آدرس  http://iranmrk.com/social-marketing  لینک داده اید ، در اینجا کلمه ی << بازاریابی شبکه های اجتماعی یا سوشیال مارکتینگ >>انکرتکست  نام دارد.

آیا انکر تکست در سئو سایت تأثیر دارد؟

بله قطعاً یکی از مهم ترین عواملی که در بهینه سازی سایت یا همان سئو سایت می تواند تأثیر گذار باشد٬Anchor text است. درواقع ما با هرکلمه کلیدی که می خواهیم در گوگل دیده شویم باید به این کلمات لینک دهیم.

طبیعی به نظر برسید:

سعی کنید از همه چیز به اندازه کافی استفاده کنید. استفاده بیش از حد از انکر تکست باعث می شود که  سایت شما با کلماتی که به عنوان انکرتکست انتخاب کرده اید اصلاً در گوگل دیده نشود. سعی کنید همه چیز طبیعی به نظر برسد.

انواع انکر تکست از نظر رتبه بندی:

انکر تکست عمومی

در انکرتکست های عمومی کلمه کلیدی خاصی مد نظر نیست از کلمات رایج در انکرتکست های عمومی استفاده می شود مثلاً :ادامه مطلب٬ در اینجا کلیک کنید و…..

انکر تکست برند

استفاده از نام برند به عنوان انکرتکست برای اتصال به صفحه اصلی سایت،مثلاً از ایران مارکت که نام برند این سایت است برای اتصال به صفحه اصلی استفاده می کنیم.

انکر بدون متن و با لینک

اینکه به جای یک متن به عنوان انکر تکست از آدرس سایت استفاده شود.
مثلاً iranmrk.com  به صورت لینک شده باشد.

مانند: iranmrk.com

 

انکر تصویر

یک عکس را به یک صفحه دیگر لینک می دهد٬شاید بگویید که در تصویر عبارت و کلمه ای وجود ندارد اما در ویژگی تگ ALT  تصویر می توان  عبارت انکر تکست را به کار برد.

انکر هم معنی یا lsi

در این انکر تکست،  جای این که از خود کلمه استفاده شود از مترادف یا هم معنی آن کلمه استفاده می شود٬یک نکته که در این بخش حائز اهمیت می باشد این است که هر کلمه کلیدی در یک صفحه فقط یک بار مجاز است به عنوان متن به آن لینک داده شود٬درواقع استفاده مجدد از آن متن برای لینک دادن کاری غیر اصولی می باشد.اگر از کلمه به عنوان هایپر لینک میخواهید استفاده کنید بار دوم از یک کلمه دیگر استفاده کنید، مثلاً کلمه کلیدی ایران مارکت را به صفحه اول سایت لینک داده اید٬دوباره می خواهید از این کلمه استفاده کنید و به صفحه ای دیگر لینک دهید . بهتر است از کلمه  آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت استفاده شود.

انکر حضور نسبی یا Partial Match

حضور نسبی کلمه کلیدی در انکر تکست را Partial Match می گویند. برای مثال << افزایش سئو سایت پیشرفته>>یک انکر حضور نسبی است.

انکر طولانی

این نوع مانند انکر حضور نسبی است با این تفاوت که جمله آن طولانی تر است یعنی گاهی یک جمله را به عنوان انکر تکست به کار می بریم.

مانند:

ما چطور به شما کمک می کنیم ؟

کلیه ی امور دیجیتال مارکتینگ ( بازاریابی دیجیتال ) رو به ما بسپارید

انکر دقیق

این همان هدف اصلی انکر تکست است٬با استفاده کلمه دقیق کلیدی به آن صفحه لینک می دهید.

رعایت نکات زیر در بهینه سازی انکر تکست مهم است:

 • متن انکر تکست ها باید مرتب باشد.
 • بهترین انکر تکست انکری است که متن آن کلمه کلیدی باشد.
 • انواع انکر را به درستی به کار ببریم.
 • از یک متن 2 بار به عنوان انکر تکست استفاده نکنید، زیرا اگر در یک صفحه دو کلمه به یک لینک متصل شود گوگل اولین لینک را حساب می کند، و همچنین تعداد بیشتر از 2 بار در یک متن باعث می شود گوگل شما را اسپم کند٬به تصویر زیر توجه نمایید:
بهینه سازی انکر تکست
بهینه سازی انکر تکست
 • فقط از یک نوع انکر تکست استفاده نکنید.
 1. انکر برند : 40%
 2. دیگر انکر ها یا انکر واحد: 25%
 3. انکر بدون متن و با لینک: 15%
 4. انکر برند با کلمه کلیدی: 5%
 5. انکر حضور نسبی:5%
 6. انکر عمومی: 1-5%
 7. انکر طولانی : 2 – 4%
 8. انکر دقیق: کمتر از 1%
به طور کلی Anchor Text نقش عمده ای در سئو سایت دارد و ما می توانیم با هر کلمه کلیدی که دوست داریم در موتورهای جستجو دیده شویم٬ به آن کلمات لینک بدهیم .بنابراین Anchor Text  می تواند در نمایش دادن سایت ما در صفحه اول  نتایج جستجو تأثیر زیادی داشته باشد.

مریم باقری(مونیکا)
نویسنده

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *