بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

6 اصل مهم موفقیت در مدیریت رستوران‎

22 مهر
1396

6  اصل مهم موفقیت در مدیریت رستوران‎

مدیریت رستوران‎

iranmrk.com

صاحبان رستوران می‌دانند موفقیت در مدیریت رستوران‌ به عوامل زیادی بستگی دارد. اول از همه دستیابی به منابع مالی، یادگیری مداوم ، بهره‌گیری از تجربیات، جو تجاری مناسب ، سازماندهی مناسب و داشتن اشتیاق و انگیزه برای کار.

هر چقدر رستوران بزرگتر باشد و پرسنل زیادتری داشته باشد مدیریت رستوران‌ دشوارتر می‌شود. در عین حال مدیریت رستوران‌‌ های کوچک هم ریزه‌کاریهایی دارد که  تاثیر آن را نباید نادیده گرفت. در این مقاله به 6 اصل مهم موفقیت در مدیریت رستوران‌ اشاره می‌کنیم.

۱ – هیچگاه بدون در نظر گرفتن این سه موضوع، کسب و کارتان را شروع نکنید: هیچ رستورانی بدون بهترین مکان،  بهترین آشپز و بهترین کانسپت نمیتواند موفق باشد.

در مجموع این مسائل باهم بهترین عملکرد را نشان می دهند، در غیراینصورت شما دچار روتین رستورانداری می شوید و چیزی جز “ نمایش” نصیبتان نخواهد شد. برخی از کارآفرینان اعتقاد دارند“ موقعیت مکانی اهمیت چندانی ندارد، چون من رستورانم را طوری خواهم ساخت که مقصدی برای همگان باشد.” این جمله برای افرادی است که موقعیت جغرافیایی رستوران شان نامناسب است، زمانیکه جای یک رستوران مناسب نباشد، هرگز مقصد مشتریان نخواهد شد.

در دسترس بودن یعنی همه چیز !

هرچقدر رستوران شما از نظر جغرافیایی قابل دسترس باشد، شانس موفقیت آن بیشتر خواهد شد. دلیل موفقیت و رونق سریع یک رستوران ، همین راحتی در رسیدن به آن، راحتی اسم رستوران و قیمت خوب آن نیز می باشد.

۲ – سرمایه مورد نیاز را دست بالا بگیرید.

برنامه ریزی شما باید بنحوی باشد که بین شش الی نه ماه روی سرمایه گذاری رستوران کار کنید. مطمئنا از بالا رفتن سریع مخارج و مدت زمانیکه طول می کشد تا مکان جدید نظم بگیرد و مشتریها بیایند کلافه خواهید شد.

بیشتر رستوران های جدید، بعد از هیجانات اولیه ی افتتاح رستوران ، دچار نوسان می شوند این دقیقا زمانیست که سرمایه گذاری دچار بحران میشود. یکی از رستوران داران میگفت: زمانیکه رستوران یوچی را افتتاح کردم، مشتریان زیادی داشتم، با این حال یک شکاف اساسی پس از ماههای اولیه به وجود آمد. این اتفاق نیازمند صبوری زیاد و بررسی است که آیا میتوان به رستوران اعتماد کرد یا نه !؟

بعضی از مدیران رستوران از درآمد اولیه خود مغرور شده و تصور می کنند که این دوران طلایی پایدار است، به همین دلیل  خیلی از رستورانها از دور رقابت خارج می شوند.

 هرگز اجازه ندهید موفقیت های اولیه، ذهنتان را تسخیر کرده و مغرورتان کند، موفقیت تنها در سالهای بعد خود را نشان می دهد!!

 

۳ – یاد بگیرید بی حد و حصر به دیگران یاد دهید.

من گاها افرادی را که در مدرسه آشپزی فعالیت میکنند از جاهای مختلف برای کار به رستورانم دعوت می کنم. پائول کی، فردیست که در حال حاضر در “سرآشپز نمونه تگزاس” رقابت میکند. پائول هشت سال پیش به این جا آمد و درخواست داشت که بدون حقوق کار کند. او در هر شرایطی کار کرد و هم اکنون جزء هیئت رئیسه آشپزهای یوچیکو میباشد. من به شخصه دیگر خودم در آشپزخانه کار نمی کنم اما تا جایی که بتوانم به افرادی مثل پائول یاد میدهم.

یاد دادن به طور معجزه آسایی پاداش خوبی دارد.

ابتکاردر همه حال مورد استقبال قرار میگیرد، غذاهای جدید ، منوی متفاوت… بسیارتاثیرگذار است.

۴ – زمانیکه مشتری ثابت دارید و رستوران شماپرطرفدار است، هرگز کم فروشی نکنید.

مهمترین پولی که قرار است هزینه کنید باید در راستای رفاه حال مشتریان خرج شود. من اوایل خطاهایی انجام میدادم، از جمله کمترین هزینه ممکن را برای پرسنل، وسایل و حتی دسرها انجام میدادم. دوره کوتاهی این ذهنیت را داشتم اما بعد متوجه شدم هرچیزی که با مشتری سر و کار دارد بسیارمهم است و باید روی آن سرمایه گذاری شود. درصد مشخصی از درآمدتان را به پیشرفت مواردی که روی مشتری تاثیرگذار است صرف کنید. ما هیچ پولی را برای تبلیغات خرج نکردیم، اما کارت هدیه های زیادی پخش کردیم و بعضی از سرویسهای پذیرایی رایگان برای مشتریان در نظر گرفتیم.

مشتری بشدت دوست دارد تا پیشخدمت برای آنها غذایی برده و بگوید سرآشپز از شما خواسته است این غذا را تست کنید. اینکار باعث ارتباط دوطرفه و قوی میشود. بهترین راه ایجاد حس مثبت و حفظ مشتری این است که برای مشتریانی که هم اکنون در رستوران شما حضور دارند سرویس خوب ارائه دهید.

۵ – بر روی سازمان رستوران و نحوه عملکرد سیستم آن تمرکز کنید.

ناتوانی در برقراری نظم، بزرگترین چالش برای مدیر یک رستوران است. خیلی از مدیران رستوران ها دوست ندارند درگیر کار شوند، برای این که کارتان را با دل و جان بپذیرید باید مانند زنجیر متصل بهم عمل کنید. احساس من با سایر مدیران فرق دارد، چرا که از نظر من دلایل رشد رستورانهای زنجیره ای اینست که هر کدام جداگانه شروع به کار کردند، هر کدام بهترین آشپز، مناسبترین موقعیت مکانی و بهترین کانسپت را دارند، سیستمهای پاسخ به درخواست های مشتریان را ارتقا می دهند و مشتریان ثابت را حفظ می کنند پس نهایتا درآمد بیشتری به دست می آورند.

ایجاد انضباط کاری، نباید هرگز جلوی جریان خلاقیت را بگیرد، قرار دادن سیستم نظم امکان خلاقیت را برای شما بخوبی فراهم می کند.

۶ – خود را همیشه و هر لحظه برای رشد و یادگیری مباحث جدیدآماده کنید، مخصوصا زمانیکه سرآشپز هستید.

بسیاری از کارهای بزرگ مانند ایده ی تولید یک محصول خاص از افکار یک کارگر ساده بوجود می آید، این ایده های بالقوه بندرت بالفعل می شوند مگر اینکه از افراد دیگری که قدرت تکمیل این ایده را دارند کمک بگیرند.

به شخصه خود من ایده های زیادی در سر دارم اما بدون شریکم .در حال حاضر بعنوان مدیر یک رستوران، همه تمرکزم روی افراد و برقرارکردن ارتباط با آن هاست. قبلا گفتن این جمله برایم مشکل بود، اما حالا راحت می گویم که دوست دارم چه در زمانیکه در آشپزخانه هستم و چه در زمانیکه بیرون از آنم، به دیگران یاد بدهم و از آنها یاد بگیرم.

همیشه با کسانی هم صحبت شوید که باهوش تر از شما هستند.

نصیحت من که مدیر یک رستوران هستم اینست که هوشمندانه ترین کار، ارتباط با افرادیست که متوجه نکاتی میشوند که شما نمی شوید! سپس باید به آنها دلایلی ارائه دهید تا برای آنها هم مهم شود و بتوانند به شما کمک کنند.

مطالعه تجربیات آقای کول و رسیدن به این نکته، که همواره باید پی یادگیری باشیم حقیقت بزرگیست که شاید در تمام مراحل زندگی بخصوص در زمینه کاری عمیقا قابل تامل و مفید می باشد.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید، حالا لبخند بزنید و از ادامه زندگیتان لذت ببرید آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت همراه شماست.

در صورت نیاز به مشاوره درباره تدوین استراتژی تبلیغات ، طراحی سایت و مدیریت شبکه های اجتماعی رستوران خود می توانید با کارشناسان آژانس بازاریابی دیجیتال ایران مارکت تماس بگیرید.

زهره نوروزی

زهره نوروزی
نویسنده

دیجیتال مارکتینگ دنیای بی نهایت جذابیست که بدون آن کسب و کارهای امروزی دوامی نخواهند داشت و من به عنوان یکی از شیفتگان این حرفه افتخار حضور در این مجموعه را دارم...

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *