بازاریابی دیجیتال تخصص ماست !

UI و UX

10 ارد
1396

ui   ux

UI و UX  چه اهمیتی در طراحی وب سایت دارند؟

طراحی یک طیف بسیار گسترده ای دارد  وقتی صحبت از طراحی می شود فکر مان  ممکن است به سراغ خیلی از موارد برود مثلا طـــراحی و تولید تجهیزات الکترونیـکی، طراحی ساختمان، طـراحی بنــر های تبلیغاتی، طراحی روی سفال و… با افزایش طیف بسیـــار زیادی از طـــراحــی (UI (user interface و(UX (user Experince اصطلاحاتی هستند که برای اکثر طراحان مبهم است. با ایران مارکت همراه شوید تا با این واژه ها بیشتر آشنا شویم. آن چیزی که به محض ورود در یک سایت نظر کاربر را به خود جلب می کند،ظاهر سایت است درواقع ظاهر سایت یکی از مهم ترین عوامل در جذب کاربر می باشد، آنچه که حائز اهمیت است نظر بازدید کننده ها است نسبت به یک سایت البته باید به این قضیه توجه ویژه ای داشت که نظر و سلیقه ی افراد با هم متفاوت است، بنابراین یک طراح خوب کسی است که سایت را با توجه به سلیقه و علایق بازدید کنندگان سایت طراحی کند،نه این که صرفا به علایق شخصی خود توجه داشته باشد در واقع سایتی را باید طراحی کرد که  کاربر پسند باشد و همچنین طراحی که انجام می دهد باید در خور موضوع باشد.بر فرض  مثال اگر سایت یک دانشگاه یا موسسه آموزشی را طراحی میکند، استفاده از قالب های فانتزی چندان جالب نیست وحتی گاهی  باعث می شود که اعتبار سایت در دید بازدید کنندگان کم شود.

UXچیست؟

 ( UX (user Experince به معنی تجربه کاربر می باشد. به عبارتی  طراحان ِ تجربه کاربر (طراح ux)تمام تلاش خود را می کنند تا بتوانند بهترین طراحی را انجام دهند که در نهایت خدمات و محصولات و… به بهترین شکل ممکن معرفی شود،در واقع طراح باید سایتی را که طراحی می کند از نظر دید کاربر مورد بررسی قرار دهد. این قضیه مستلزم این است یک طراحِ تجربه کاربر بخواهد مشکلات کاربر را در برخورد با موضوع مورد نظر خود، چه از نظر کلامی و لغتی  و زیبایی شناختی  و چه از نظر محل قرار گیری  و … مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد   و در پی حل آن ها براید و به بهترین تجربه کاربر یا همان Best User Experience دست یابد.این قضیه هیچ فرموله خاصی ندارد، طراح باید متناسب با سوژه های مورد نظر راهکار هایی داشته باشد که این مسئله کار  بسیار دشوار و وقت گیر است.
برنامه های کاربردی در UX برنامه هایی نظیر Photoshop-sketch-Illustrator-Fireworks-Invision و… می باشد.

UI چیست؟

(UI (user interface به معنی رابط کاربر می باشد.UI برعکس UX بر احساس کلی کاربر از   یک خدمات و یا محصول تمرکز دارد.
UI به چگونگی صفحه بندی محصول توجه دارد. در واقع باید با ابزار ها مسیری که طراح ux طراحی نموده است را پیاده سازی و جایگذاری کند. به عنوان مثال زمانی که یک طراح UI میخواهد یک داشبورد  را پیاده سازی کند(با هر موضوعی)، ممکن است تصمیم بگیرد که مهم ترین موضوع صفحه  را در پایین صفحه قرار دهد، و یا آن را در نوار کناری صفحه و یا با طراحی یک دکمه آن را به هر نحوی که به تجربه دیدن کاربر بر میگردد قرار دهد.
همنچین طراحان UI معمولاً وظیفه  یک پارچه سازی نوع  طراحی در کل فرایند محصول  را هم  بر عهده دارند، طوری که به صورت شهودی، نوع چینش و محتوای صفحات با یکدیگر  همخوانی داشته باشد و همچنین زبان طراحی مورد استفاده سازگاری خودش را در تمامی  مراحل و صفحات محصول حفظ کند.  حفظ این ثبات در نمایش المان ها، نمایش خطاها و سبک طراحی ضروری می باشد.

رابطه UI و UX:

بهتر است بگوییم که  مرز بین UI و UX در بیشتر موارد نامعلوم است و در بسیاری از موارد شرکت ها این نقش را ادغام می کنند و به یک فرد و یا تیم واگذار میکنند. UI و UX مخفف هایی هستند که معمولا توسط افراد مبتدی به صورت اشتباه مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها کاملا معناهای متفاوتی دارند که معمولا توسط افرادی که معناهای آن را نمی دانند به جای یکدیگر استفاده می شوند در صورتی که تفاوت این دو بسیار واضح می باشد.
رابطه UI و UX برخلاف تصور عموم UI و UX را یک دسته به حساب می آیند. رابط کاربری UI  زیر مجموعه UX است.  کاربر برای رفع نیاز خود از یک اپلیکیشن استفاده می‌کند لذا ظاهر آن باید طوری طراحی شده  باشد که کاربر سطح پایین هم به راحتی  با آنان ارتباط برقرار کند و بتواند از آن استفاده کند و نیاز خود را برطرف نماید.
امروزه طراحانی وجود دارند که هر دو تخصص UX و UI را در کنار هم دارند و این طراحان برای پیاده سازی قالب های وب سایت هر دو نقش را بر عهده می گیرند. البته این دو  باهم در ارتباط نزدیک هستند و البته من عقیده دارم که بدون داشتن تخصص و دانش در هر دو مبحث  ممکن نیست طراحی سایت موفقی  داشته باشند و آن ها برای اهداف بزرگتری به هم ترکیب شده اند که این هدف درواقع جذب کاربران به محصولات شما و رساندن اطلاعات مورد نظر شما به  آن ها می باشد. البته شما می توانید وب سایتی داشته باشید که که ظاهری بسیار خاص و خیره کننده داشته باشد اما عملکرد بسیار ضعیفی داشته باشد که این را UX بد و UI خوب می نامند و همچنین بر عکس می توانید وب سایتی داشته باشید که ظاهر و حس ضعیفی داشته باشد ولی بسیار مورد پسند کاربر باشد که این مورد را UX خوب و UI بد می نامند. نهایتا برای آنکه طراحی اثر بخشی لازم را داشته باشد UI و UX باید پی در پی در نظر گرفت و طراح وب سایت می بایست پس از طراحی قالب طراحی شده را توسط رنج های مختلف کاربران تست نماید.

 

 

مریم باقری(مونیکا)
نویسنده

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *